DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Fransa'da credit lyonnais davası

Fransa'da credit lyonnais davası

09.07.2015 23:22:27

" Fransa'nın ünlü iş adamı Bernard Tapie, spor malzemeleri üreticisi Adidas'ın hisselerinin, Crédit Lyonnais Bankası'na devredilmesi sırasında haksızlığa uğradığı gerekçesiyle devletten 1 milyar avro tazminat talep edeceğini açıkladı.

Paris İstinaf Mahkemesi, söz konusu dava ile ilgili 29 Eylül'de bir duruşma düzenleyecek.

Tapie, BFM televizyon kanalına yaptığı açıklamada, 'elinde davanın seyrini değiştirecek güçlü kanıtlar olduğunu' belirtti ve 'kendisini mağdur ettiği için devletten 1 milyar avro maddi tazminat talep edeceğini' söyledi.

Paris İstinaf Mahkemesi, şubat ayında aldığı kararda, iş adamı Bernard Tapie'nin daha önce haksızlığa uğradığı gerekçesiyle aldığı 400 milyon avroyu geri ödemesini kararlaştırmıştı.

İstinaf Mahkemesi, daha önce Tapie'ye verilen tazminat ile ilgili kararı iptal ederken, eylül ayında söz konusu dava ile ilgili yeni duruşma yapacağını duyurmuştu.

Spor malzemeleri üreticisi Adidas'ın sahibi Bernard Tapie, hisselerini 1993'de Fransız bankası Crédit Lyonnais'ye devretmiş ancak banka, hisseleri bir süre sonra büyük bir karla satınca Tapie dolandırıldığını ileri sürmüştü.

Tapie'nin iyi ilişki içinde olduğu eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin talimatı üzerine konuyla Maliye Bakanlığı'nın ilgilenmesine karar verilmiş ve bir hakem heyeti kurulmuştu. Dönemin Maliye Bakanı, IFM Başkanı Christine Lagarde'ın hakemlik yaptığı kurul, Tapie'ye 400 milyon avro ödeme yapılmasına karar vermişti.

Lagarde, Fransa Maliye Bakanlığı görevinde bulunduğu dönemde "görevini ihmal ettiği" suçlamasıyla hakkında Fransa'da resmi soruşturma başlatılmıştı. Söz konusu dava, hükümetin iş adamı lehine devreye girmesi yüzünden dönemin Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin de başını ağrıtıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş