DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Fransa Başbakanı Valls:

Fransa Başbakanı Valls:

6 Yıl Önce
2015-10-20 18:26:49
Fransa Başbakanı Manuel Valls, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerin devam etmesi gerektiğini belirterek "Bu müzakerelerin, Türkiye'nin hazır olduğu alanlarda ilerlemesini arzu ediyoruz" dedi.

Ulusal Meclis'te eski Başbakan François Fillion'un, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin bir sorusuna yanıt veren Valls, sığınmacıların karşılanmasına karşılık AB üyeliği pazarlığının söz konusu olmadığını söyledi.

Türkiye'nin AB üyelik sürecinin uzun yıllardır devam eden bir durum olduğunu vurgulayan Valls, "Türkiye'nin AB üyeliği zamanı geldiğinde Fransa halkı tarafından onaylanmayı bekleyen ve uzun vadede bir perspektifte kalan bir mesele. Dolayısıyla kesinlikle bu konuya ilişkin hiçbir pazarlık, hiçbir şantaj söz konusu olamaz" diye konuştu.

Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerin devam etmesi gerektiğini dile getiren Valls, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin lideri olduğu Cumhuriyetçiler Partisi'nin konuya ilişkin eleştirilerinin anlamsız olduğunu vurguladı.

Valls şöyle konuştu:

"Bu müzakerelerin Türkiye'nin hazır olduğu alanlarda ilerlemesini arzu ediyoruz. 2005 yılından bu yana 35 fasıldan 14'ü açıldı. 1 fasıl kapandı. Bu fasılların 11'i Sarkozy'nin cumhurbaşkanlığı döneminde açıldı. Hollande göreve geldikten sonra ise sadece 1 fasıl açıldı."

Valls, Türkiye'nin Fransa için önemli bir ülke olduğuna işaret ederek, "Türkiye büyük bir ülkedir. Fransa'nın ve AB'nin stratejik bir ortağıdır. NATO bünyesinde müttefikimizdir ve uzun yıllardır AB'ye yakınlaşma süreci içine girmiştir" ifadelerini kullandı.

Ankara'daki terör saldırısına da değinen Valls, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye büyük baskılar altında. Sığınmacı akını karşısında baskı altında ve topraklarında 2,2 milyon kişiyi ağırlıyor. Terör baskısı altında ve birkaç gün önce Ankara'daki patlama bunu göstermiştir. Seçimler öncesinde ülkedeki şartlar çok hassas bir durumda. Ortak menfaatimiz uzun yıllardır yürütülen diyaloğu sürdürmek ve onları Suriyeli sığınmacıları karşılarken gösterdikleri gayretten dolayı desteklemeliyiz. Eğer desteklemezsek, Türkiye, Lübnan ve Ürdün, Avrupa'daki sığınmacı krizi daha da dramatik bir hal alacaktır."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş