Fransa Başbakanı Philippe, görevinden istifa etti

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan yerel seçimlerde Le Havre kentinin belediye başkanı seçilen Fransa Başbakanı Edouard Philippe, belediye başkanlığı için başbakanlık görevinden istifa etti.

2020-07-03 10:52:48

Geçtiğimiz hafta sonu yapılan yerel seçimlerde Le Havre kentinin belediye başkanı seçilen Fransa Başbakanı Edouard Philippe, belediye başkanlığı için başbakanlık görevinden istifa etti.

GEÇTİĞİMİZ HAFTA BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLMİŞTİ

Philippe, geçtiğimiz hafta sonu yerel seçimlere katılmış ve Le Havre kentinin Belediye Başkanı olarak seçilmişti.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, istifasını Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a sundu.

Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Edouard Philippe'in hükümetin istifasını cumhurbaşkanına sunduğu ve istifanın kabul edildiği belirtildi. Philippe'in yeni başbakan atanana dek görevde kalacağı bildirildi.

Macron'un cumhurbaşkanlığına seçildiği 2017'den bu yana başbakan olarak görev yapan Philippe'in Fransa'da Macron'dan daha popüler bir isim olduğu belirtiliyor.

Macron'un kurucusu olduğu merkezci Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi (LREM) geçen hafta sonu yapılan yerel seçimlerde iyi sonuç alamadı.

Philippe ise kuzeydeki liman kenti Le Havre'da belediye başkanlığını kazandı.

Philippe ile Macron'un görüşmesinin ardından hükümetin istifası konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Macron, Cuma günü yayımlanan bir mülakatta "yeni bir yol" vaadinde bulundu.

Fransa'da bir süredir hükümette değişiklik yapılması beklentisi vardı. Beş yıllık yönetim sürecinde cumhurbaşkanının bu tür uygulamalara gitmesi ülkede sık rastalan bir durum olarak görülüyor.

Fransa'da 'zorlu' iyileşme süreci

Üç yıl önce iktidara gelen Macron, koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik bir krizle karşı karşıya.

Bölgesel gazetelere verdiği mülakatta Macron, Fransa'nın "çok zorlu" bir iyileşme süreci yaşayacağını, asıl önceliklerinin istihdamı korumak ve ekonomik, sosyal ve çevresel anlamda bir yeniden inşa olduğunu ifade etti.

Philippe'in Başbakanlığa devam etmesi birkaç haftadır şüpheli görülüyordu. Philippe, Le Havre'da Pazar günü yapılan belediye başkanlığı seçimlerini kazandı.

Fransa anayasası, başbakan olarak görevde olduğu sürece yerine başka birisini atama olanağı verse de bunun hükümette değişikliğe yol açabileceği belirtiliyordu.

Macron'un kurduğu LREM 2017'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde seçmenlerden aldığı desteği koruyamadı. Hükümetinde bazı bakanlar istifa etti; Mayıs'ta ise parlamentodaki çoğunluğunu kaybetti.

Pazar günkü yerel seçimlerde Macron'un partisi başarı gösteremezken Yeşiller ve onların desteklediği sol adaylar önemli kazanımlar elde etti.

Le Figaro gazetesi ve France Info tarafından yapılan anketler, seçmenlerin dörtte üçünün cumhurbaşkanından siyasi bir değişim beklediğini gösteriyor.

Ankete katılanların yüzde 59'u Philippe'nin görevde kalmasından memnuniyetini ifade etmişti.

EDOUARD PHILIPPE KİMDİR?

Edouard Philippe 28 Kasım 1070 Rouen doğumludur. Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü ve Ulusal İdare Okulu mezunudur. İhale hukuku alanında uzmanlaşmış ve 1997'de Danıştay'da kariyerine başlamıştır.
Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü'nde eğitim görürken Michel Rocard'ı desteklemek için iki yıl boyunca Sosyalist Parti militanı olmuş ancak daha sonra sağa yakınlaşmıştır.Le Havre belediye başkanı Antoine Rufenacht'ın ekibinde yer alarak 2001 yılında hukuki işlerden sorumlu belediye başkan yardımcısı olmuştur.
2002 yılında Seine-Maritime 8. seçim çevresinden milletvekili adayı olmuş ancak seçilememiştir. Alain Juppé'nin önerisiyle Halk Hareketi Birliği'ne katılmış, Juppé'nin genel başkanlığı döneminde hizmetler genel müdürü olmuş ve Juppé'nin istifa ettiği 2004'e dek bu görevde kalmıştır.
Bir süre avukatlık yapmış ayrıca 2004-2008 yıllarında Yukarı Normandiya bölgesel konseyi üyeliğine UMP'den seçilmiştir. 2008 yılında Seine-Maritime genel konseyi üyeliğine seçilmiştir. 2010 yılında Rufenacht'ın belediye başkanlığından istifa etmesi üzerine yerine seçilmiştir.
2007 yılında Seine-Maritime 7. seçim çevresi milletvekili Jean-Yves Besselat'nın yedeği olmuş, Besselat 2012'nin Martı'nda ölünce yerine geçmiş ve aynı yıl yapılan seçimlerde tekrar milletvekili seçilmiştir.Alain Juppé'ye yakınlığıyla bilinen Édouard Philippe UMP grubunun karşı oylarının aksine eşcinsel evliliği serbest bırakan kanuna çekimser oy kullanmıştır.
15 Mayıs 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından başbakan olarak atanmıştır.

YORUMLAR (0)