DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Fırat: Tek sorumlu Bahçeli

HDP'nin Meclis Başkanı adayı Dengir Mir Mehmet Fırat, ''AK Partili Meclis Başkanı seçilmesinin tek sorumlusu Bahçeli'dir' dedi.

07.07.2015 12:21:51

Meclis Başkanlığı seçiminin son turunda MHP'nin boş oy kullanması ve yapılan oylama sonucunda AK Parti adayı İsmet Yılmaz'ın Meclis Başkanı seçilmesi sonrası başlayan polemik son hızla devam ediyor.

HDP'nin Meclis Başkanı adayı Dengir Mir Mehmet Fırat "AK Partili adayın Meclis Başkanı seçilmesinin tek sorumlusu Sayın Devlet Bahçeli'dir" dedi.

Fırat'ın İnternethaber'den Nesrin Yılmaz'a yaptığı açıklamalar şöyle:

TEK SORUMLUSU BAHÇELİ'DİR, KENDİ ADAYINI USULEN KOYMUŞ

AK Partili adayın seçilmesinde sorumlu tek kişi var, bunu bilmeyecek bir şey yok, bu işten sorumlu olan tek kişi MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'dir. En azından kendi adayı için dahi, bizim partimizden oy istememiştir. Bu, kendi adayını usulen koymuş demektir. Artı, milletvekillerine boş oy kullandırtarak AK Parti'nin kazanmasını garantilemiştir. Dolayısıyla tek bir sorumlu vardır, o da Bahçeli'dir.

ÇELİŞKİLER YUMAĞI

MHP'nin "CHP bizim adayımızı destekleseydi HDP'nin desteklemeyeceğini nereden biliyordu" ve "HDP ile aynı paralelde asla oy kullanmayız" açıklamasınıçelişkiler yumağı olarak yorumlayan Dengir Mir Mehmet Fırat şunları söyledi:

NEDEN 50 OY VERDİK? 

Ne söyleyeceklerini şaşırmış vaziyetteler, bir kere HDP ne söylerse onu yapar, bundan emin olsunlar, biz ne yapacağımızı çok önceden belirleriz ve söyleriz. Biz son turda 50 oy kullandık, bunun nedeni de şudur; biz tek başımıza 80 tane oy versek de seçilemeyeceklerdi, ama 50 tane oy verdiğimizde MHP de oy verdiğinde CHP'nin adayı kazanıyordu, bunu belirlemek için öyle verdik.

HDP OY VERSEYDİ KENDİ ADAYINI İPE Mİ ÇEKECEKTİ, İP MERAKI VARDIR 

İkincisi, MHP HDP ile aynı yönde oy kullanmak istemiyor. Grup tarafından bağlayıcı bir karar alınamıyor, HDP milletvekilleri MHP'nin adayına oy vermiş olsaydı Sayın Devlet Bahçeli acaba kendi adayını ipe mi çekecekti, çünkü biliyorsunuz ip merakı vardır. Görüldüğü gibi tüm bunlar birer çelişki yumağı.

BİZDEN YA DA CHP'DEN OY İSTEDİLER Mİ? 

Peki üçüncü tur sırasında CHP ya da HDP ile oturup görüştüler mi, oy istediler mi,"Başkanlık AK Parti'ye gitmesin, gelin benim adayıma oy verin" talepleri oldu mu, bize zaten olmadı. Dolayısıyla aslında bana göre Sayın Devlet Bahçeli AK Parti'ye bir hayat öpücüğü verdi, kendisine hayırlı uğurlu olsun.

Fırat, hükümet kurma görevinin henüz verilmemesinin, geciktirilmesinin nedeni için şunları söyledi:

ERDOĞAN PİYASAYI KIZIŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR 

Erdoğan birçok taktik izliyor. Piyasayı kızıştırmaya çalışıyor herhalde tabii biz o piyasanın dışındayız. Biz genel ilkelerimizi söyledik, AK Parti-CHP koalisyonu olursa ve barış sürecini sürdürürlerse, yeni bir Anayasa konusunda anlaşırlarsa biz destek olacağımızı ifade ettik. O bakımdan bizim haricimizde benim gördüğüm kadarıyla MHPile CHP'yi pazarlık konusunda sıkıştırmaya çalışıyor. Bu arada düşünmeye ve aşağıdan baskı görmelerini sağlamaya çalışıyor ve dolayısıyla AK Parti'nin elini güçlendirme çabası var diye düşünüyorum.

ERKEN SEÇİMDEN HDP KARLI ÇIKAR, YÜZDE 20 OY ALIRIZ

Sayın Cumhurbaşkanı seçim sonuçlarını bir türlü hazmedemedi, kafasından bir erken seçim geçiyor. Ama tabii erken seçime götürdüğü zaman biliyorsunuz Anayasa'ya göre bir karma hükümet olacak. Meclisteki bütün siyasi partiler o hükümete bakan verecekler, dolayısıyla dörtlü bir koalisyon meydana gelecek. Bu durumda böylesi bir yapı içinde iktidar olanaklarını da kullanamayacak, ben bu durumda AK Parti'nin karlı çıkacağını düşünmüyorum.

Buradan yine en karlı çıkacak olan HDP'dir ve tahmin ediyorum yüzde 20 civarında oy alacak. Seçimden önce yüzde 15 dediğimde kimse bana inanmamıştı, seçim olduğunda bunu görürler.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş