DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Fırat: Öcalan'ın tasfiyesi zor

Gazeteci-Yazar Ekrem Kızıltaş’ın Gece Ajansı programında söylediği ‘HDP barajı aşarsa Öcalan tasfiye olur’ sözleri gündemde geniş yankı buldu.

7 Yıl Önce
2015-06-01 11:40:23
Ajanshaberin haberine göre, Gazeteci - Yazar Ekrem Kızıltaş'ın HDP'nin seçim barajını geçmesi halinde Öcalan'ın ‘tasfiye edileceği' açıklaması dikkat çekti. Gazeteci-yazar Ümit Fırat,  Kızıltaş'ın sözlerini gerçekçi bulmayarak, Öcalan'ın tasfiye edilmesinin zor olduğunu öne sürdü. Fırat, “Öcalan'ın BDP'nin Meclis'te olduğu dönemde parti üzerindeki ağırlığı, Kürt hareketinin HDP olarak Meclis'e girmesiyle  daha da azalır. Bu nedenle Meclis'te yer alan bir HDP faktörünün Öcalan'da bir prestij kaybına neden olması yüksek bir ihtimal olarak görülebilir” diye konuştu.

Gazeteci- Yazar Ümit Fırat, meslektaşı Ekrem Kızıltaş'ın HDP hakkındaki ‘Barajı aşarsa Öcalan Tasfiye olur' sözlerini AjansHaber'e yorumladı:

“ÖCALAN'IN TASFİYESİ ZOR”

HDP'nin yüzde 10 barajını geçmesiyle birlikte Abdullah Öcalan'ın tasfiye olma durumu gerçekleşmesi zor. Fakat Öcalan'ın BDP siyasetinde bünyesinde bulundurduğu işlevesellikte HDP Meclis'e girerse bir azalma yaşanır. Bu nedenle Meclis'te yer alan bir HDP faktörünün Öcalan'da bir prestij kaybına neden olması yüksek bir ihtimal olarak görülebilir.

“HDP MECLİS'E GİRERSE…”

HDP'nin Meclis'e girmesiyle birlikte Öcalan'ın şuan ki tavrı ve davranışları aranır duruma gelir. Öcalan'ın çoğu zaman var olan konumunda kaynaklı olarak daha fazla sağduyulu bir duruş sergiliyor. Bu Öcalan'ın karekteristik bir irade taşımasından kaynaklanmıyor. Öcalan'ın davranışları ve söylemleri bulunduğu konumun bir gereği olarak görülmelidir. Öcalan kendi durumunu da gözetmek zorunda kalıyor.

“HDP'NİN PARLAMENTODA YER ALMASI ÖCALAN'A TUTARLI OLACAĞI ANLAMINA GELMEZ”

HDP'nin barajı geçerek sayı bazında ciddi bir güç kazanması, HDP'nin Öcalan için çok tutarlı bir parti olacağı anlamına gelmez. Orada Öcalan'ın geçmişte emir niteliği taşıyan tavsiyeleri artık eskisi kadar çok fazla dikkate alınmayacaktır. En azından HDP'ye destek veren ve HDP'den aday olan PKK görüşünden uzak kimseler tarafından Öcalan'ın söylemlerine karşı duyarlılık azalacaktı.

“ÖCALAN KENDİSİ DIŞINDA İKİNCİ BİR ADRESİN OLMASINI İSTEMEZ”

HDP'nin içerisinde PKK'lı olmayan birçok aday var. Almanya'dan Alevi temsilciler getiriliyor. Türkiye içerisinden bir takım solcular partide milletvekili adayı olarak gösteriliyor. Bütün bu isimleri Abdullah Öcalan'ın emrine girmek için aday olmadı. Fakat geçmişte bu böyle değildi. Öcalan'ı gölgeleyecek en ufak bir tehditte bu önleniyordu.  Öcalan kendisi dışında ikinci bir adresin olmasını istemez.

“HDP BARAJI GEÇERSE BİR TAKIM TASVİYELER OLABİLİR”

HDP barajı geçerse bir takım tavsiyeler olabilir. Ama HDP'nin parti niteliğine baktığımızda ortak noktalarda buluşmuş kişilerin birliği olarak yorumlanabilir. Bir koalisyondur. HDP'de aday gösterilen isimlere bakıldığında sol fraksiyona bağlı isimler mevcut. Bunların en bariz örneklerinden biri Figen Yüksekdağ'dır. O nedenle HDP bir ortaklık tasviyeler olması halinde şirket de dağılacaktır. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

abd-iran çok eyi dosdlar.Dewamlı birbirlerine düşman numarası çekiyorlar.İran'ın tek düşmanı sünni müslümanlar yani İslam.Kahrolsun amerika kahrolsun israil diyen İran rejimi MAZLUM SURİYE HALKINI KATLETMEKLE MEŞGULLER...HÜZÜN,İÇLER ACISI BİR DURUM...

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş