SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIK5 SORUKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO
Fırat Kalkanı’nın devamı geliyor! Hedef: Şengal

Fırat Kalkanı’nın devamı geliyor! Hedef: Şengal

Yeni Şafak'ya göre devamı gelen bu operasyon Sincar (Şengal), Zap-Avaşin ve Menbiç'i kapsayacak.

Fırat Kalkanı’nın devamı geliyor! Hedef: Şengal
20.04.2017 16:29:14

Gazete, söz konusu operasyonlarla ilgili olarak ‘Türkiye düğmeye basacak' başlıklı bir haber yayınladı. Haberde, “Suriye ve Irak'ta PKK işgali altındaki 3 bölgeye yapılması planlanan harekâtın hazırlıklarında son aşamaya gelindi” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin güney sınırları boyunca uzanan hatta yürütülecek ‘büyük temizlik harekatının' 12 ila 16 ay arasında sürmesi beklendiği belirtilen haberde, “Bölgelerde ikmal-lojistik hatları için gerekli planlamalar, hem uydu kaynaklı hem fiziksel istihbarat çalışmalarıyla birlikte devam ediyor” denildi.

Buna göre harekatın ilk aşaması, ‘PKK'nin ikinci Kandil yapmasından' endişe edilen Şengal bölgesine düzenlenecek. TSK'nın bu operasyon için Silopi'ye aylardır yığınak yaptığı iddia edilen haberde şu ifadeler kullanıldı: “Binlerce zırhlı araç, personel taşıyıcı ve tanklar, terör hedeflerine yönelik operasyon için emir bekliyor. Sık sık PKK kamplarıyla gündeme gelen Zaho-Duhok istikametini de kapsaması beklenen Şengal operasyonuyla Ezidi bölgesinden PKK unsurları temizlenecek; yönetim ise mahalli halka devredilecek. Şengal Dağı ve çevresinde PKK'lıların kullandığı irili ufaklı çok sayıda kamp bulunuyor.”

Gazetenin Ankara'daki güvenlik kaynaklarına dayandırdığı iddiasına göre, Şengal operasyonunun başlamasının ardından harekatın ikinci aşamasına geçilecek ve Hakkari-Çukurca'daki birlikler Zap, Avaşin, Çemço ile Kanimasi'deki PKK kamplara operasyon düzenleyecek.

Bu bölgenin PKK'nın uyuşturucu ticareti ve kaçakçılık faaliyetlerinde önemli olduğu kaydedilen haberde, operasyonun amacının ‘Kuzey Irak'taki idare boşluğundan faydalanan örgütün gelir kaynaklarının kesilmesi' olduğu öne sürüldü. Haberde ayrıca, bölgenin PKK'dan alınmasının ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçlerine devredileceği belirtildi.

‘MENBİÇ OPERASYONUNDA AMAÇ, SÜLEYMAN ŞAH'IN ESKİ YERİNE TAŞINMASI'

Harekatın üçüncü aşamasında hedef Suriye'nin Menbiç kenti olacak. ‘Süleyman Şah Türbesi'nin eski yeri olan Menbiç'e bağlı Karakoza'ya taşınması' amacıyla gerçekleştirilecek operasyonun, ‘ABD ve Rusya ile diplomatik müzakerelerin sonuçlanmasının ardından başlanacağı' ifade edildi.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR
TİMETÜRK BİYOGRAFİ

Timeturk.com

Sayfamızı Facebook'tan takip edin.