DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Firari general ve amirallerin kimlikleri ortaya çıktı

Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik açılan dava ve soruşturmaların ardından firar eden üst rütbeli subayların arasında 2 tümamiral, 4 tuğamiral ve 1 tuğgeneralin bulunduğu öğrenildi.

6 Yıl Önce
2016-08-02 18:43:31

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından dokuzu general ve amiral 311 askerin firar ettiğini açıklamıştı.

Edinilen bilgiye göre, firar eden general ve amirallerin arasında eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tümamiral Hayrettin İmran, eski Kuzey Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay ve eski Güney Grup Görevi KomutanıTuğamiral Nazmi Ekinci de bulunuyor.

Darbe girişimi sırasında Donanma Komutanı Veysel Kösele'yi Yavuz Fırkateyni'nde alıkoyan askerleri komuta ettiği bildirilen söz konusu isimler, darbe girişiminin başarısız olmasının ardından Sahil Güvenlik Komutanlığına ait botla kaçmış, İzmit'te iskeleye çıktıktan sonra ise kendilerini bekleyen araçla firar etmişti.

Firar eden amirallerin arasında bulunan Tuğamiral İrfan Arabacı'nın da yetki alanında olmamasına rağmen darbe girişiminin olduğu gece karargahtaki harekat merkezine inip, gemilerin denize açılmaları emir mesajını ilgili yerlere gönderilmesi talimatını verdiği belirtildi.

Tankları şehre gönderme emri verdi

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında hazırlanan sözde atama listesi kapsamında 28. Mekanize Tugay Komutanlığına atandığı belirtilen Tuğgeneral Ali Kalyoncu'nun, darbe girişiminin olduğu gece tugaya gelerek tank ve zırhlı araçları Ankara merkeze gönderme emrini verdiği ifade edildi. Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından Kalyoncu firar eden subayların arasında yer aldı.

İzmir'deki "askeri casusluk soruşturması"ndaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin inceleme ve elde edilen belgeler doğrultusunda "FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki yapılanması"na yönelik soruşturma başlatılmıştı. Haklarında yakalama kararı çıkarılan Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu ve Tuğamiral Ali Suat Aktürk'ün ifadeleri alınamamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

Uzman çvş m. Ali öncelikle selamun aleyküm. Yaw arkadaş 27 ay oldu açıktayız. 18 suçumuz olmadan hapis yatırdınız. Severek evlendıgım eşimi kaybetmeme neden oldunuz. Düğünüm için çektiğim krediyi ödeyemedim banka tarafından icralık oldum. Fetöcü dediniz aldınız sonra pardon dediniz bıraktınız. Şimdi hiç bir iş kurumuda almıyor beni işe. Yuvam da yıkıldı hayatım alt üst oldu. Lan ben küçükken halam ların şeftali meyvesını çaldım onun hesabını nasıl verecem diye düşünüyorum. Kaldıki benım yaşadıklarımın hesabını nasıl ödeyeceksiniz. Etmiyorum hakkımı helal sonuna kadar haram zehir olsun

Görüş Bildir Bizimle Paylaş