DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Finansal Kurumlar Birliği 2015'in ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı

Finansal Kurumlar Birliği 2015'in ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı

02.06.2015 10:47:11
Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkanı Osman Zeki Özger, "Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin aktif büyüklüğü bu yılın ilk çeyreğinde 2014'ün aynı dönemine göre yüzde 24,8 artışla 84 milyar TL'ye yükseldi" dedi.

Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman şirketlerinden oluşan bankacılık dışı finans sektörünü tek çatı altında toplayan FKB'nin 2015 yılı 3 aylık dönemi itibarıyla her üç sektöre ait konsolide verileri açıklandı.

İlk çeyreğe ait konsolide verilere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özger, birlik olarak faaliyete başladıkları 2014 yılı başından bu yana yürütmüş oldukları çalışmalarla, bankacılık dışı finans sektörünün tek çatı altında güçlü temsilini sağladıklarını belirtti.

Bu dönemde gerek finansal kiralama gerek faktoring gerekse de finansman şirketlerinin gelişme trendini sürdürdüğünü ifade eden Özger, üç sektörün de başta Türkiye ekonomisinin büyümesinde kritik rol üstlenen KOBİ'ler olmak üzere reel sektöre verdikleri destekleri artırarak faaliyet gösterdiğine dikkati çekti.

Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri olarak 2014 başında birlik çatısı altında bir araya geldikten sonra bu yönde attıkları adımlara daha güçlü şekilde devam ettiklerini kaydeden Özger, şu bilgileri verdi:

"Bunun sonuçlarını ilk çeyrek konsolide rakamlarımızda da gözlemleyebiliyoruz. 31 Mart 2015 itibarıyla elde edilen sonuçlara baktığımızda üç sektörün bu dönemde 2014'ün aynı dönemine kıyasla aktif toplamının yüzde 24,8 artışla 83 milyar 980 milyon TL'ye, işlem hacminin yüzde 16,9 artışla 35 milyar 857 milyon TL'ye, faaliyet konusu alacaklarının yüzde 25,9 artışla 75 milyar 775 milyon TL'ye, özkaynak büyüklüğünün yüzde 14,9 artışla 12 milyar 239 milyon TL'ye ve net karının da yüzde 25,3 artışla 431 milyon TL'ye yükseldiğini görüyoruz. Birlik olarak önümüzdeki dönemde yapacağımız çalışmalarla her üç sektörde de büyümenin devam edeceğine olan inancımız tamdır."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

rüveyda eren

Toplumda meydana gelen bu çarpık yapıyı besleyen düzeni ve bu düzenle mutlu huzurlu devam eden idareyi ve sosyal çevre dediğimiz toplumumuzunda bu değirmene su taşıdığını görmezlikten gelinmeden üstüne düşen sorumluğu ancak o zaman yerine getirmiş olacağız.Şeytanları taşlamak ancak gücü olmayan sıradan insanlara düşmektedir. Kuran'ı Kerim gücü olan kimselere daha büyük sorumluklar yüklemektedir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş