SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIK5 SORUKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO
Financial Times Yazarı: Trump, Türkiye ile Kürtler arasında seçim yapmalı

Financial Times Yazarı: Trump, Türkiye ile Kürtler arasında seçim yapmalı

İngiliz Financial Times gazetesinin dış haberler editörü David Gardner, ABD Başkanı Donald Trump'ın ve Türkiye ile Kürtler arasında bir seçim yapması gerektiğini' yazıyor.

Financial Times Yazarı: Trump, Türkiye ile Kürtler arasında seçim yapmalı
02.03.2017 14:39:27

Irak'ta ABD'li ve Iraklı güçler ile Kürt Peşmergelerin Musul'u IŞİD'den geri alma operasyonunun sürdüğünü belirten Gardner, bundan sonraki hedefin Suriye'deki Rakka olduğuna dikkat çekiyor ve şöyle devam ediyor:

"Şimdi soru Suriye'nin kuzeydoğusunda, IŞİD'in kalesi olarak bilinen Rakka'nın nasıl geri alınacağı... Bu ABD'nin müttefiki ancak birbirine düşman olan iki taraf - Nato üyesi Türkiye ve Suriyeli Kürt milisler (YPG)- arasında seçim yapmak anlamına geliyor."

Gardner'a göre Trump'ın vereceği karar sadece IŞİD'in geleceğini değil, Kürtlerin geleceğini de belirleyecek.

Geçen yılki seçim kampanyasında Trump'ın Suriye'deki Kürt güçleri "ABD'ye en sadık ve en iyi savaşçılar" diyerek övdüğünü hatırlatan Gardner, özellikle 2014-2015'te Kobani'yi IŞİD'den temizlemelerinin ardından Kürtlerin ABD için neredeyse "vazgeçilmez" bir müttefik haline geldiğini belirtiyor.

"Kürtlerin ilerleyişiyle birlikte Türkiye'nin endişeleri arttı"

FT'nin dış haberler editörü Gardner, Suriye'de Kürtlerin kontrol ettikleri alanın genişlemesiyle birlikte, Türkiye'nin endişelerinin de arttığını, özellikle YPG'nin PKK ile yakın ilişkisinin Türkiye'nin düşmanlığını keskinleştirdiğini ifade ediyor ve Türkiye'nin şu an ABD karşısındaki "en güçlü konumunda olmadığını" belirtiyor.

"Suriye'de Esad rejimini yıkmayı kafaya koymuş olan Türkiye, 2011'den itibaren 5 yıl boyunca, cihatçılar da dahil olmak üzere Suriyeli muhaliflerin Türkiye topraklarını kullanmasına izin verdi. Türkiye'deki IŞİD saldırılarının ardından, ancak geçen yaz cihatçılara karşı bir mücadele başlatıldı. Ancak bu durum bile, Trump'ın Rakka'da YPG'yi bir kenara itip Türkiye ile takım olması için yeterli olmayacaktır."

"Türkiye'nin Suriye'deki ana hedefi Kürt güçleri durdurmak"

David Gardner, Türkiye'nin Suriye'de sürmekte olan Fırat Kalkanı operasyonunun ana hedefinin YPG güçlerinin Fırat nehrinin batısına geçerek kontrol ettikleri bölgeleri birleştirmelerini engellemek olduğuna dikkat çekiyor.

Gardner bu nedenle Türkiye'nin Suriye'deki güvenilirliğinin, Kürtleri durdurma kararlılığı dışında sorgulamaya açık olduğu yorumunu yapıyor.

Makale şöyle devam ediyor:

"Kürtlerin Suriye'de kontrol ettiği bölgeler cihatçılara karşı daha iyi korunuyor ve şu an - 5 bin Suriyeli Arap milisle birlikte- 30 bin savaşçıyla Rakka'ya baskı uyguluyorlar. Türkiye, Temmuz ayındaki darbe girişiminin ardından yapılan temizlik ile ciddi şekilde zayıflamış olan ordusundaki bölünmeleri onaramazsa, Kürtlerin bölgedeki gücüne erişemez."

"Trump şimdi IŞİD'e karşı mücadelesinde, Türkiye'nin daha sınırlı ve daha az inandırıcı olan Fırat Kalkanı operasyonu ile Kürtlerin öncülük ettiği 'Fırat'ın Gazabı' operasyonu arasında bir seçim yapmak zorunda."


    YORUM YAZ

YORUMLAR

Nuri / 26.03.2017 15:35:00
Bnce abd siyasi ekonomik ve askeri olarak turkiye yi dizginlemek soz dinleyen eski haline dondurmek icin 10 yillik planlar yapiyor. Bu konuda yillarca kullandiklari kurt kardeslerimizi kullanmak icin elinden geleni yapiyorlar. Bizim buna verecegimiz en iyi cevap icerde egitimi artirmak.teknolojik hamleler yapmak.birlik berabetligi saglayip kenetlenmk. O zamn Allah in izniyle kufur milleti bir birine girecek
balkanlı / 02.03.2017 17:50:46
çok ilginç yaa abd nin pkk yı beslemesine silah vermesine hiç değinmemişler türkiyede patlayan bombalara çukurlara hiç değinmemişler ee kürtmüş falan filan delikanlı olun biraz esas kürtleri süren pyd liler masa başından atmayın eğer gerçekten abd pyd yi seçerse ki bu bana bana bitle ile arslan arasında bit i seçmekle eş geliyor türkiye bütün ilişkileri koparmalı ve en sert şekilde sınırın 3-4 yerinden aynı anda pkk elindeki yerlere girmeli bakın bakalım o 30 bin savaşçınızın kaçı ortada kalıyor.
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR
TİMETÜRK BİYOGRAFİ