Filistinli 4 yolcunun Mısır'da kaçırılması

Filistinli 4 yolcunun Mısır'da kaçırılması

06.11.2016 13:02:25
Mısır'da 2015'in ağustos ayında kaçırılan 4 Filistinlinin yakınları, Gazze-Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı yakınlarında gösteri düzenledi.

Mısır yönetiminin, Filistinli ekonomistlerden oluşan bir heyetin geçişi için istisnai olarak Refah Sınır Kapısı'nı açmasıyla eş zamanlı olarak düzenlenen eylemde, kaçırılan Filistinlilerin fotoğrafları taşındı.

Eylemciler, Filistinli heyet üyelerinden yakınlarının bulunmasına ilişkin taleplerini, Mısırlı yetkililere ulaştırmalarını istedi.

Kaçırılan Filistinlilerden Hüseyin ez-Zübde'nin annesi Subeyha Zübde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Filistinli bir heyetin Refah'tan Mısır'a geçeceğini öğrendik. Evlatlarımızın sağ salim evlerine dönmeleri talebimizi, Mısırlı yetkililere ulaştırmalarını istemek için buraya geldik." dedi.

Mısırlı yetkililer, Ulusal Ortadoğu Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen konferansa katılmaları için bazı Filistinli ekonomi uzmanlarına davetiye göndermişti. Kahire yönetimi, 110 kişilik heyetin Refah Sınır Kapısı'ndan Mısır'a geçişine istisnai olarak izni vermişti.

Mısır'ın Sina Yarımadası'ndaki Refah Sınır Kapısı'ndan Kahire Havalimanı'na giden bir yolcu otobüsüne, 19 Ağustos 2015'te kimliği belirsiz kişiler tarafından ateş açılarak durdurulmuş, yolculardan 4 Filistinli (Yasir Zennun, Hüseyin ez-Zübde, Abdullah Ebu el-Cebin, Abduldaim Ebu Lebde) kaçırılmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)