DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Filistin'in, İsrail'i UCM'ye şikayet etmesi

Filistin'in, İsrail'i UCM'ye şikayet etmesi

25.06.2015 19:45:45
İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahson, Filistin yönetiminin İsrail hakkında hazırladığı şikayet dosyasını Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) sunmasına tepki gösterdi.

"Filistinlilerin bu adımı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni maniple etme girişiminden başka bir şey değildir" diyen Nahson, "Umarım savcılar bu tuzağa düşmezler" ifadesini kullandı.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, İsrail'in Filistin'de gerçekleştirdiği hak ihlallerini içeren suç dosyasını mahkemenin Lahey'deki merkezinde UCM Başsavcısı Fatou Bensouda'ya bugün teslim etmişti.

Birleşmiş Milletler'de (BM) 2012'de "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü kazandıktan sonra mahkemeye taraf olma hakkı elde eden Filistin, 1 Nisan 2015'te UCM'ye resmen üye olmuştu.

UCM, Filistin'in resmi üyeliğinden önce 16 Ocak 2015'te İsrail tarafından işlenen savaş suçlarıyla ilgili ön soruşturma açılmasını kararlaştırmıştı.

Başsavcı Fatou Bensouda, söz konusu ön soruşturmanın, Filistin'in 2 Ocak'ta mahkemenin kuruluşuna kaynaklık eden Roma Anlaşması'nı imzalaması ve 1 Ocak'ta ise UCM'ye verdiği Filistin topraklarında işlenen suçlarla ilgili mahkemenin otoritesini 13 Haziran 2014 itibarıyla kabul ettiğine dair beyanı üzerine açıldığını açıklamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

HİMMETLİ

gidin uyuyun dinlenin yarın tekrar saldırmaya başlarsınız . çok komik oluyor çoçuklara çizgi film niyetine seyrettiriyoruz ama seviye çok düşük çocuklar sıkılıyor

Görüş Bildir Bizimle Paylaş