DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,1133 ₺

EURO

17,3158 ₺

ALTIN

965,04 ₺

BİST

2.375,00 ₺

Filistin'in İsrail hakkındaki UCM'ye başvuru girişimi

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, 'İsrail'in savaş suçları ve Yahudi yerleşim yeri dosyalarını sunmak amacıyla UCM'den randevu talebinde bulundum' dedi.

8 Yıl Önce
2015-05-18 11:50:07

Filistin yönetiminin, işlediği suçlar nedeniyle İsrail hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) başvurmak için randevu talebinde bulunduğu bildirildi.

İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Filistin'in Sesi Radyosu'na yaptığı açıklamada, "İsrail'in savaş suçları ve Yahudi yerleşim yeri dosyalarını sunmak amacıyla 2 gün önce UCM'den randevu talebinde bulundum. Tarih verilmesini bekliyoruz. Gelecek ayın ortalarına randevu verilebilir" dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nde 31 Aralık 2014'te yapılan oylamada, 1967 sınırlarına göre başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören Filistin karar tasarısına ABD ve Avustralya'nın ret oyuna karşı, Rusya ve Fransa'nın da aralarında bulunduğu 8 ülke evet oyu vermiş, İngiltere'nin de aralarında bulunduğu 5 ülke çekimser kalmıştı. Tasarının kabulü için gerekli 9 oy sağlanamamıştı.

Bunun üzerine Abbas, aralarında UCM'nin kurucu temel anlaşması Roma Sözleşmesi'nin de aralarında bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya taraf olmak için imza atmıştı.  .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş