DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

Filistin destekçilerine online fişleme

Filistin'i destekleyen akademisyenlerin, öğrencilerin ve kurumların ABD'de fişlendiği ortaya çıktı...

8 Yıl Önce
2015-05-28 00:07:14

Canary Mission isimli site, ABD'de Filistin yanlısı üniversite öğrencileri, akademisyenler ve kurumları içeren bir veri bankası kurdu. Site bu kişilerin çalıştıkları işlerden kovulmalarını ya da işe alınmamalarını istiyor.

Al Jazeera.com'un Haaretz'e dayandırdığı habere göre; Canary Mission (Kanarya Misyonu) isimli yeni bir internet sitesi, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) üniversitelerin 'Filistin yanlısı' öğrencileri fişleyen bir veri bankası kurmaya başladı. Amaç, aktivist öğrencilerin mezun olduktan sonra iş bulmasını engellemek. Sitenin listesinde ABD'nin önde gelen üniversitelerinde ders veren akademisyenler, Müslüman Öğrenciler Birliği gibi binlerce üyeli çatı dernekleri, Jewish Voice for Peace(Barış için Yahudiler) gibi İsrail karşıtı Yahudi örgütleri de var.

Sitenin tanıtımını yapan YouTube videosunda "bugünün radikallerinin, yarının çalışanları olmamasını sağlamak sizin göreviniz" deniyor. İsrail'de yayın yapan Haaretz gazetesine konuşan ve bu kapsamda  fişlenen sitelerden biri olan Electronic Intifada'nın kurucusu Ali Abunimah'ya göre, gençler ve öğrencilere odaklanmalarının amacı insanlara siyasi bir pozisyon almanın bedeli olacağını söylemek. Abunimah "Bu, inandıkları şeyler için bir duruş alan insanları cezalandırma, caydırma yöntemi." diyor.

"Orta Doğu'da Amerikan çıkarlarını destekleme" amacını güttüğünü iddia eden Müslümanlara karşı düşmanca yayınları olan Middle East Forum'un başkanı Daniel Pipes ise sitenin bu taktiğinin "İnsanları aldıkları siyasi pozisyonların ciddiyetini anlamaya zorlamak" olduğunu savunuyor;

"Öğrenciler hakkında toplanan bilgi özellikle değerli, çünkü İsrail'e saldırmanın ciddi bir iş olduğunu, sonucu olmayan bir oyun olmadığını, eylemlerinin hem İsrail'e hem de kendi kariyerlerine zarar verebileceğini görmüş oluyorlar."

Fişlenen öğrenci, aktivist, şair, akademisyen gibi kişilerin ayrıntılı profillerine rağmen, sitenin arkasındaki isimler, kurucular veya bağışçılar hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor. "Hakkında" bölümünde, sitenin "özgürlük ve demokrasi gibi evrensel değerleri koruma misyonuyla motive olan öğrenciler ve ilgili varandaşlar tarafından yürütüldüğü" söyleniyor. 

Sitede okulda okuduğu bölümden, sosyal medya hesaplarının linklerine, ilişkili oldukları gruplara kadar hakkında oldukça ayrıntılı bilgilerin toplandığı Students for Justice in Palestine (Filistin'de Adalet Yanlısı Öğrenciler) üyesi aktivistlerden Max Geller, girişimin "fişleme" olduğunu söylüyor ve "Bu bir onur nişanesi değil, çok korkutucu." diyor.

  .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş