SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Filistin'den Bahreyn'deki çalıştaya ilişkin açıklama

Filistin'den Bahreyn'deki çalıştaya ilişkin açıklama

Ramallah yönetimi Bahreyn'in başkenti Manama'da gelecek ay düzenlenmesi planlanan ekonomi çalıştayının 'Yüzyılın Anlaşması' planının bir parçası olduğunu belirterek, 'Her nerede olursa olsun, Trump ve avanesinin düzenlediği, halkımızın tüm haklarını çalmayı hedefleyen bir konferansa katılmayız' dedi.

Filistin'den Bahreyn'deki çalıştaya ilişkin açıklama
24.5.2019 13:57:40

ABD iş birliğiyle Bahreyn'in ev sahipliğinde düzenlenmesi planlanan "Refah İçin Barış" başlıklı ekonomi çalıştayına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın Dışişleri ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Danışmanı Nebil Şa's, "Bizim Bahreyn'e karşı bir düşmanlığımız yok. Şayet bizi Trump'ın hedeflerinden uzak uluslararası düzeyde veya Arap ya da İslam ülkelerinin katılımıyla gerçekleştirilecek herhangi bir toplantıya çağırmış olsaydı elbette gider katılırdık" diye konuştu.

Bahreyn'de düzenlenecek çalıştayın "Yüzyılın Anlaşması" planına hizmet ettiğine dikkati çeken Şa's "Her nerede olursa olsun, Trump ve avanesinin düzenlediği, halkımızın tüm haklarını çalmayı hedefleyen bir konferansa katılmayız. Bu toplantı, Yüzyılın Anlaşması planıyla başlayan bir çalışmadır." ifadelerini kullandı.

Şa's ayrıca Filistin Devlet Başkanı Abbas'ın 30 Mayıs'ta Mekke'de düzenlenecek zirvede Filistin'in bu konudaki görüşünü net bir şekilde dile getireceğini aktardı.

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve Arap Birliği üyesi ülkelerinin liderlerini, 30 Mayıs'ta Mekke'de olağanüstü düzenlenmesi planlanan iki zirveye davet etmişti.

Filistin yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump'ın 2017'de Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesiyle birlikte, ABD yönetiminin İsrail-Filistin barış görüşmelerinde herhangi bir şekilde rol almasını istemiyor.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, önceki gün yaptığı açıklamada, Manama'da gelecek ay düzenlenmesi planlanan çalıştayın Filistin halkının menfaatlerine hizmet etmediğini belirterek, Filistin'in çalıştaya katılmayacağını duyurmuştu.

Hamas da Arap ülkelerine söz konusu çalıştaya katılmamaları çağrısında bulunmuştu.

YÜZYILIN ANLAŞMASI KAPSAMINDAKİ İLK ORGANİZASYON

Manama'da düzenlenecek "Refah İçin Barış" başlıklı ekonomi çalıştayının, ABD'nin İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda yakında açıklaması beklenen "Yüzyılın Anlaşması" planı kapsamındaki ilk organizasyon olduğu ifade ediliyor.

Beyaz Saray basın ofisinden yapılan açıklamada, Bahreyn'in ABD ile iş birliği içinde 25-26 Haziran'da başkent Manama'da "Refah İçin Barış" adlı ekonomik çalıştaya ev sahipliği yapacağı belirtilmişti.

Çalıştayın hükümet, sivil toplum ve iş dünyasındaki liderlerin fikir alışverişinde bulunması, stratejileri tartışması ve potansiyel ekonomik yatırımlara destek vermesi için çok önemli olduğuna işaret edilen açıklamada, "Refah için barış, Filistin halkı ve bölge için müreffeh bir gelecek için daha istekli ve başarılabilir çalışmalara fırsat tanıyacaktır." ifadeleri kullanılmıştı.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR