DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9466 ₺

EURO

17,0588 ₺

ALTIN

949,38 ₺

BİST

2.380,90 ₺

Filistin'deki Osmanlı hastanesi restore edilecek

Batı Şeria'da Osmanlı döneminden kalma ulusal devlet hastanesi restore edilecek.

6 Yıl Önce
2016-08-07 14:49:50

Batı Şeria'nın Nablus kentinde Osmanlı medeniyetinin izlerini taşıyan ulusal devlet hastanesi, Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) desteğiyle gerçekleştirilecek restore çalışmalarıyla yeniden eski güzelliğine kavuşmayı bekliyor.

Nablus'un ileri gelenleri tarafından 1888 yılında inşa edilen hastane, mimarisi, ana giriş kapısındaki tuğra, eski büyük taşlarıyla Osmanlının hüküm sürdüğü döneme Filistin'den şahitlik etmiş bir yapı olarak hizmet vermeye devam ediyor.

FİLİSTİN'DE İLK HASTANE

Hastane müdürü Abdullah el-Hatip, hastanenin Filistin'de ilk kurulan hastanelerden biri olduğunu ve Osmanlı mimari tarzıyla inşa edildiğini söyledi.

Türk Başhekim Nureddin el-Kureydi'nin 17 yıl hastanenin müdürü olarak çalıştığını, daha sonra hastalanıp vefat ettiğinde hatırasını canlı tutmak için hastanenin avlusuna defnedildiğini anlatan Hatip, o zaman da hastanenin tüm halka açık olduğunu ve Filistin'in kuzeyinde yaşayan insanların gelip burada tedavi olduklarını belirtti.

Hastanenin 1976 yılına kadar iç hastalıkları ve cerrahi alanda hizmet verdiğini ifade eden Hatip, Rafidiya Hastanesi kurulduktan sonra hastanenin sadece iç hastalıkları hastanesi olduğunu ve yıllık 130 bin hastanın buraya başvurduğunu kaydetti. 

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş