DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Filipinler Devlet Başkanı Aquino, Japonya'da

Filipinler Devlet Başkanı Aquino, Japonya'da

04.06.2015 14:42:30
Japonya'yı ziyaret eden Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki mülkiyet iddialarını "yasa dışı" sözleriyle nitelendirerek, Güneydoğu Asya'da kıyı ve deniz güvenliğinin önemine dikkati çekti.

Aquino, Japon parlamentosunun üst kanadında yaptığı konuşmada, Güneydoğu Asya bölgesinde kıyılarda ve denizlerde istikrarın, "açıkça ülkelerin yasalarıyla belirlenenlerin dışında coğrafi sınırlama ve adlandırma teşebbüsleri nedeniyle bozulma tehdidi altında" olduğunu savundu.

Filipinler Devlet Başkanı, Japonya'ya dört günlük ziyareti çerçevesinde yaptığı bir açıklamada da, Çin'in bölgedeki mülkiyet iddialarıyla ilgili Nazi Almanyası'nın 2. Dünya Savaşı'ndan önceki yayılmacı politikaları arasında benzerlikler olduğunu ima eden ifadeler kullandı.

Çin, Benigno Aquino'nun bu açıklamasına Şinhua ajansında yayımlanan bir haberle yanıt verdi. Haberde, söz konusu ifadelerin, tarih konusundaki cehaleti ve bölgeyle ilgili temel gerçeklerin gözardı edildiğini ortaya koyduğu belirtildi.

Benigno Aquino'nun Japonya parlamentosu konuşması sırasında Filipinler'in başkenti Manila'daki Çin Büyükelçiliği önünde bir gösteri düzenlendi. Göstericilerin, "Güney Çin Denizi, Çin'e ait değildir" yazılı pankartlar taşıdıkları görüldü.

Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino ziyareti sırasında Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile de bir araya geldi. Liderler, görüşmede, güvenlik konularında işbirliğini ele aldı ve Japonya'nın Filipinler'e devriye görevinde kullanılacak 10 donanma gemisi ve diğer muhtemel askeri teçhizat sağlamasını öngören bir anlaşmaya imza attı.

Benigno Aquino daha önce de Nikkei medya grubu tarafından düzenlenen konferansta, Çin'in hak iddialarını "hukuk dışı" olarak nitelemiş ve Japonya, ABD, Avrupa Birliği ve diğer ülkelere Çin'in eylemleriyle ilgili endişelerini dile getirdikleri için teşekkür etmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş