DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Filipinler'de komünist isyancı lider tutuklandı

Filipinler'de komünist isyancı lider tutuklandı

7 Yıl Önce
2015-06-02 14:57:52
Filipinler'de 1985 yılında Leyte bölgesinde yaşanan şiddet olaylarıyla bağlantılı olarak cinayetle suçlanan Komünist Parti'nin üst düzey liderlerinden Adelberto Silva tutuklandı.

Filipinler ordusunun sözcüsü Yarbay Harold Cabunoc, Silva'nın dün Cavite'ye bağlı Bacoor kentinde tutuklandığını, asker ve polisin gece düzenlenen baskında ayrıca Silva'nın karısı olduğu iddia edilen Sharon Cabusao ile komünist liderin arkadaşı Isidro De Lima'yı gözaltına aldığını söyledi.

Komünist Parti'nin üst düzey yöneticilerinden biri olan Adelberto Silva, partinin silahlı kanadı Yeni Halkın Ordusu ve onun siyasi yüzü Ulusal Demokratik Cephe'de önemli bir yere sahip.

Silva'nın, Yeni Halkın Ordusu'nun lideri Wilma Tiamzon ve kocası Benito'nun, geçen yıl tutuklanmasının ardından ülkedeki komünist grupların liderliğini üstlendiği belirtiliyordu.

Komünist Parti ve Yeni Halkın Ordusu'nun üst düzey üyeleri, Leyte'de 1985 yılında meydana gelen ve onlarca kişinin ölümüyle sonuçlanan şiddet olaylarıyla bağlantılı olarak geçen ay adli makamlarca cinayetle suçlanmıştı.

Filipinler'de komünist örgütlerin 1985'de Leyte'de orduya casusluk yaptığından şüphelendikleri kişileri hedef alan şiddet eylemleri Leyte katliamı olarak anılıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Yahya

Boş konuşuyor,demoğoji yapıyor....Halbuki kendisi emperyalizmin operasyonlarının parçası gibi yazılarla hizmet ediyor uluslararsı güçlere ve onun yerel unsurlarına.Ayrıca Suriye politikası Rafizi bakış açılı,bazanda bu adam arapta acaba nusayrimi dediğimde oluyor.Fi tarihinde kitaplarına verdiğim kendisine helel olmaya derim.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş