DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

FIFA'ya rüşvet operasyonu

FIFA'ya rüşvet operasyonu

7 Yıl Önce
2015-06-04 00:34:50
FIFA İcra Kurulunun eski üyesi Chuck Blazer'in, 2013 yılında mahkemeye verdiği ifadede, 1998 ve 2010 dünya kupalarının düzenleneceği ülkelerin belirlenmesi sürecinde kendisinin ve diğer üyelerin rüşvet aldığını itiraf ettiği belirtildi.

New York'taki ABD Bölge Mahkemesi, Blazer'in Kasım 2013'te mahkemeye verdiği ifadenin belgelerini kamuoyuna açıkladı. Buna göre Blazer, rüşvet, dolandırıcılık, kara para aklama, vergi kaçırma gibi suçlamaları kabul ederek yetkililerle işbirliğine gitti.

Blazer'in hem Fransa'da düzenlenen 1998 Dünya Kupası hem de Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ev sahipliği yaptığı 2010 Dünya Kupası'nın ülke seçimi sırasında kendisinin ve diğer üyelerin rüşveti kabul ettiğini itiraf ettiği kaydedildi.

Dünya Kupası ve diğer büyük turnuvaların yayın hakları ve reklamları konusunda da rüşvet aldıklarını kabul eden Blazer'in mahkemede suçlamaları kabul etmesinin diğer zanlılara ulaşmada da yardımcı olduğu öne sürüldü.

Blazer, 1996-2011 yıllarında FIFA İcra Kurulu üyeliği, 1990-2011 yıllarında da Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) Genel Sekreterliği görevlerinde bulunmuştu.

ABD, FIFA'nın üst düzey 9 yöneticisi ile 5 spor pazarlama şirketi yöneticisine rüşvet, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından dava açmış, zanlılardan FIFA Başkan Yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo, FIFA yöneticileri Eduardo Li, Julio Rocha, Costas Takkas, Rafael Esquivel ve Jose Maria Marin İsviçre'de gözaltına alınmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

M

Cumhurbaskanim, bu bayrami insallah Ümmeti Muhammedi birlestiren bayram olarak hatirlariz, bugünkü iki bayram arasi evlenmez denilen nadir günlerdendir, hem Aid'ul Fitr hemde Cuma. Allah Ümmeti Muhammedi sereflendirsin, yüceltsin kurtulusa erdirsin; Dünyada ve ahirette iyilikler ve güzellikler ihsan eylesin, Ümmeti Muhammede alem sumul iktidar nasib eylesin, öbür dünyada hepimizi ona erenlerle cennetine alsin. Sizi basimizdan eksik etmesin! vesselam, hayirli bayramlar, hayirli cumalar!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş