DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

FIFA Kongresi'nde protesto ve bomba ihbarı

FIFA Kongresi'nde protesto ve bomba ihbarı

7 Yıl Önce
2015-05-29 15:27:49
İsviçre'nin Zürih kentinde devam eden 65. FIFA Kongresi, çeşitli protestolara sahne oluyor.

Kongrenin yapıldığı salonun çevresindeki farklı noktalarda toplanan yüzlerce protestocu, FIFA Başkanı Sepp Blatter'i istifaya davet etti.

Eylemcilerin bazıları yüzlerine geçirdikleri Blatter maskesi, ellerindeki paralar ve kırmızı kartla FIFA'ya tepkisini gösterirken, "Blatter İçin Oyun Bitti" gibi pankartlar açıldı.

- Filistinlilerden İsrail'e tepki

Devam eden diğer eylemde ise Filistin bayrakları taşıyan yaklaşık 100 kişilik bir grup, İsrail Futbol Federasyonu'nu protesto ederek FIFA'nın söz konusu federasyona yaptırımda bulunmasını istedi. Kongre çevresindeki göstericilerin sesi, zaman zaman kongre salonu içinden de duyuldu.

Kongre salonunda Blatter'in konuşması sırasında ise birkaç kadın gösterici salona girerek İsrail aleyhine sloganlar attı. Bunu üzerine Blatter, salon çevresinde güvenliğin artırılması talebinde bulundu.

Filistinli futbolculara ayrım yapıldığı gerekçesiyle İsrail'in FIFA üyeliğinin askıya alınması, kongrede görüşülmesi planlanan gündem maddeleri arasında yer alıyor.

- Bomba paniği asılsız çıktı

Toplantıya ara verildiği sırada yapılan bomba ihbarı, kongrede tedirginliğe yol açtı. Kontrollerin ardından ihbarın asılsız olduğunun ortaya çıkması üzerine, kongreye devam edildi.

Aralarında FIFA başkan yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo'nun da bulunduğu yetkililer, rüşvet ve yolsuzluk iddiasıyla hafta içinde tutuklanmıştı. İsviçre Başsavcılığı da, 2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği sürecinde kara para aklandığı iddiasıyla sorumlu kişiler hakkında soruşturma açmıştı.

FIFA başkanlık yarışında, 4 dönemdir başkanlığını sürdüren Blatter ile 39 yaşındaki Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin yarışıyor. Gizli oylamayla bugün sonuçlanacak seçimlerde, FIFA'ya bağlı 209 federasyon oy kullanacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş