DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

FIFA'da yolsuzluk iddialarına Güney Afrika'dan cevap

FIFA'da yolsuzluk iddialarına Güney Afrika'dan cevap

7 Yıl Önce
2015-06-03 18:08:46
Güney Afrika Cumhuriyeti Spor Bakanı Fikile Mbalula, 2010 Dünya Kupası'na ev sahipliği yaptıkları süreçte FIFA'ya 10 milyon dolar rüşvet verdikleri iddiasının asılsız olduğunu söyledi.

Güney Afrika Futbol Federasyonu'nun Johannesburg'daki binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Mbalula, basında yer alan yolsuzluk ve rüşvet iddialarına cevap verdi. Mbalula, Güney Afrikalı yetkililerinin söz konusu 10 milyon doları Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonu'na (CONCACAF) gönderdiğini ve bunu FIFA aracılığıyla yaptığını vurguladı.

Dünya Kupası için rüşvet verdikleri iddiasının gerçekle ilgisi olmadığını vurgulayan Mbalula, Afrika'daki futbolun gelişmesi amacıyla başlatılan bazı sosyal sorumluluk projeleri için FIFA'ya o dönemde ödemeler yaptıklarını ve söz konusu miktarın 10 milyon dolarla ilgisi olmadığını ifade etti.

Ödeme kayıtlarının ortada olmasına rağmen bunca zamandır gündeme getirilmemesini manidar bulduğunu belirten Mbalula, "Bu olaylar neden medyanın dikkatini o zamanlar çekmedi? Bağışlanan para, kanunlara uygun olarak devredildi" diye konuştu.

ABD'de devam eden soruşturmaya destek verdiklerini ve kendi cephelerinde tüm kayıtların kamuya açık olduğunu söyleyen Bakan Mbalula, "Para konusunu, FBI dahil herkese açıklayabiliriz. FIFA ile ABD arasında kalmayı reddediyoruz, FIFA kendi adına konuşmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Güney Afrika'nın rüşvet soruşturmasına çekilmeye çalışıldığını savunan Mbalula, "Batı'nın çıkarlarının bir parçası olmayacağız, sömürgecilikle savaştık ve yendik" şeklinde görüşünü belirtti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Anti hizbulvahşet

Hizbulvahset ve hurdacilar acaba Kürtlerin bugun rojavada katledilmeleriyle ilgili ne dusunuyorlar.

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş