DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

FIFA'da rüşvet ve seçim

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) bir yandan rüşvet iddialarıyla yankılanırken bir yandan da yeni başkanını seçiyor.

7 Yıl Önce
2015-05-29 07:51:14

Ajansların haberine göre; FIFA, devam eden rüşvet operasyonu, 2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası kapsamında İsviçre Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmanın gölgesinde yapılacak kongreyle başkanını seçmeye hazırlanıyor.

İsviçre'nin Zürih kentinde bugün düzenlenecek 65. FIFA Kongresi'nde başkanlık seçimi, bu kez FIFA'nın üst düzey yöneticilerinin gözaltına alındığı Zürih'te düzenlenen operasyonla 2018 ve 2022 Dünya Kupası kapsamında "kara para aklandığı" gerekçesiyle açılan soruşturmanın gölgesinde yapılacak.

Hollanda Kraliyet Futbol Federasyonu (KNVB) Başkanı Michael van Praag ile Portekizli eski yıldız futbolcu Luis Figo'nun başkanlık adaylığından çekildiği kongrede, 17 yıldır görevini sürdüren Joseph Sepp Blatter'in karşısında bu kez Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin yarışacak. Çekilen adaylar da Prens Hüseyin'e destek verecek.

İki gün sürecek kongrede, dört dönemdir FIFA başkanlığını sürdüren 79 yaşındaki Blatter, tekrar seçilmesi halinde 4 yıl daha dünya futbolunun patronu olmaya devam edecek.

Prens Ali başkan olursa dünya futbolu tarihte ilk kez bir Müslüman başkan görecek. FIFA Başkanlığı koltuğuna şu ana kadar 8 farklı isim oturdu. Bunlardan sadece Brezilyalı Joao Havelange Avrupa dışındandı.

Kongrede, İsrail ve Filistin arasında yaşanan sorun, futbolcuların ekonomik haklarının kulüpler haricindeki 3. şahıslar tarafından sahiplenilmesine imkan tanıyan mevcut menajerlik sisteminde yapılabilecek değişiklikler, ırkçılık ve ayrımcılığa karşı alınacak tedbirler ile kadın futbolunu gelişimi gibi konular da masaya yatırılacak.

Açılış töreninde konuşan Blatter, kaybettikleri güveni geri kazanmaları gerektiğini belirterek, "Biliyorum birçok kişi yaşananlardan beni sorumlu tutuyor. Herkesi izleyemem. Eğer, insanlar yanlış yapmak istiyorsa, saklamaya da çalışacaklardır. Yolsuzluk hiçbir yerde olmamalı. Gelecek birkaç ay kolay olmayacak. Eminim daha kötü haberler duyacağız" dedi.

UEFA Başkanı Michel Platini de UEFA üyesi federasyonların büyük çoğunluğunun, FIFA başkanlık seçiminde mevcut başkan Sepp Blatter karşısındaki tek aday Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin'e oy vereceğini iddia etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

azad

ne zorlası...adamlar içki içme yarışına girmişler...resme baksana

Görüş Bildir Bizimle Paylaş