DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

FIFA Başkanı Blatter'in istifa kararı

FIFA Başkanı Blatter'in istifa kararı

7 Yıl Önce
2015-06-02 21:39:44
İngiltere Futbol Federasyonu (The FA) Başkanı Greg Dyke, FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter'in istifa kararıyla ilgili, "Bugün futbol için harika bir gün. Bunun yıllar önce olması gerekiyordu" dedi.

İngiliz basınına istifa kararını değerlendiren Dyke, son haftalarda yaşanan skandallarla gündeme gelen FIFA'nın detaylı bir şekilde araştırılması gerektiğini belirterek, "Yıllar boyunca paranın nereye gittiğini, kimin bu paraya sahip olduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Hiçbir zaman Blatter'in ne kadar kazandığını ve harcamalarını bilemedik. FIFA, gelecekte kesinlikle şeffaf olmalı. Bugün futbol için harika bir gün. Bunun yıllar önce olması gerekiyordu" ifadelerini kullandı.

FIFA'nın üst düzey yöneticilerinin gözaltına alındığı Zürih'te düzenlenen operasyonla, 2018 ve 2022 Dünya Kupası kapsamında "kara para aklandığı" gerekçesiyle geçen hafta açılan soruşturmanın Blatter'ın istifasının ardından bitmeyeceğini belirten Dyke, FIFA'nın hala reforma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Rusya'da 2018'de, Katar'da 2022'de düzenlecek FIFA Dünya Kupalarının ev sahipliği sürecinin yeniden incelenmesiyle ilgili soru üzerine Dyke, "İsviçre'nin yapacağı soruşturmadan ne çıkacağı önemli. Bu soruşturma sonunda dünya kupaları oylamalarında yolsuzluk yapıldığı ortaya çıkarsa kesinlikle süreç yeniden başlamalı. Katar'ın Dünya Kupası organizatörlerinden biri olsaydım, bu gece rahat uyuyamazdım" değerlendirmesinde bulundu.

Blatter'in başkanlık görevine devam ettiği sürece FIFA'nın düzelmeyeceğini savunan Greg Dyke, İsviçreli futbol adamının 5. kez başkanlığa seçildiği kongrenin ardından bu durumun daha da belirginleştiğini öne sürdü.

Blatter'in istifa nedeninin ilerleyen günlerde anlaşılacağını kaydeden 68 yaşındaki Dyke, "İstifasının, bu konuda fikrinin değişmesinden çok yürütülen soruşturmayla ilgili olduğunu düşünüyorum ama yanılabilirim. Muhtemelen soruşturmanın kendisine de dokunacağını fark ettiği için istifa etti" şeklinde görüşlerini aktardı.

Dyke, FIFA'nın şu anki yönetiminin reform yapabilecek durumda olmadığını ileri sürerek, şunları kaydetti:

"Bu, orada iyi insanlar yok anlamına gelmez, FIFA'da çalışanların bir kısmı olan bitenden oldukça üzgün. Liderlik, yöneticilik düzeyinde FIFA'nın kesinlikle değişime ihtiyacı var. Mali sistem dahil yapısal değişikliklere ihtiyaç var. FIFA, çok güzel Dünya Kupası organizasyonları yaptı ama bu yöneticilerin başarısı değildi."

Dyke, yeni süreçte FIFA'da görev alıp almayacağıyla ilgili soruya ise "Böyle bir şey yaparsam eşim beni öldürebilir" yanıtını verdi.

İsviçre'nin Zürih kentinde geçen hafta düzenlenen ve FIFA'nın üst düzey yöneticilerinin gözaltına alındığı operasyonun ardından cuma günü yapılan seçimde mevcut başkan Blatter, ikinci turda Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin'in yarıştan çekilmesiyle beşinci kez başkanlığa seçilmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Kürd

Kahraman Kürt komutan Selahaddini Eyyubinin torunu Selahaddin baskanim. Butun Kurtler sizinle gurur duyuyor.Durustlugunuz, beyefendiliginiz ve insancil kisiliginizle hep yuregimizdesiniz.Allah yar ve yardimviniz olsun. Sizi cok seviyoruz.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş