DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Feyzioğlu'dan Sisi'ye 'idam' mektubu

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, idam kararının kaldırılması için darbeyle göreve gelen Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'ye mektup gönderdi.

20.06.2015 14:39:13

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, görevinden alınan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında onanan idam kararının uygulanmaması için darbeyle yönetime gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye, ülkenin Ankara Büyükelçiliğine ve uluslararası hukuk birliklerine mektup yolladı. 

TBB'den yapılan açıklamaya göre, Feyzioğlu, Mursi'nin casusluk davasında müebbet hapisle, hapishaneler baskını davasında idamla cezalandırılması nedeniyle Sisi, Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Hüseyin Elsaharty, Avrupa Barolar ve Hukuk Birlikleri Konseyi (CCBE), Uluslararası Avukatlar Birliği (UIA), Uluslararası Barolar Birliği (IBA) ile Avrupa Barolar Federasyonuna (FBE) mektup gönderdi.

Mektubunda, TBB'nin ölüm cezalarına ilişkin kaygı ve endişelerini aktaran Feyzioğlu, ortak tepki çağrısında bulundu.

Feyzioğlu, TBB Yönetim Kurulu ve 87 bin Türk avukat adına ölüm cezası hakkında duydukları derin kaygıya işaret ederek, daha önce yaptıkları çağrıdan beri konuyla ilgili hiçbir ilerleme olmadığını kaydetti.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin 3'üncü maddesindeki "yaşam hakkı" ilkesine inandıklarını, birliğin her durumda ölüm cezasına karşı olduğunu belirten Feyzioğlu, ortak tepki için hukuk birliklerinden iş birliği talep etti.

Feyzioğlu, tarihi hatanın önlenmesi ve idam kararının uygulanmaması için çağrıda bulundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş