FETÖ'nün avukat yapılanması operasyonunda 33 tutuklama

İzmir merkezli 19 ilde, FETÖ’nün avukat yapılanmasına düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 36 kişiden 18'i tutuklandı. 18 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Son tutuklamalarla, dosya kapsamında tutuklananların sayısı 33'e yükseldi.

26.09.2020 12:16:38

FETÖ'nün avukat yapılanmasında 33 tutuklama

İzmir merkezli 19 ilde, FETÖ'nün avukat yapılanmasına düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 36 kişiden 18'i tutuklandı. 18 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Son tutuklamalarla, dosya kapsamında tutuklananların sayısı 33'e yükseldi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ/PDY'nin avukat yapılanmasına yönelik olarak yürüttüğü soruşturma kapsamında aralarında 32 avukat ile hala hukuk fakültesinde okuyan ya da hukuk fakültesini bitirip de başka işler yapan kişilerin de olduğu 66 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

Hukuk Fakültesi'nde FETÖ ile irtibat

22 Eylül'de İzmir merkezli 19 ilde, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin yaptığı operasyonda 60 kişi gözaltına alındı. Aralarında Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) görevli teğmen A.A.'nın da olduğu şahısların hukuk fakültesinde eğitim gördükleri tarihlerden itibaren FETÖ ile irtibatlı oldukları, öğrencilik döneminde de hücre evlerinde kaldıkları öğrenildi. Şahıslardan birçoğunun kapatılan Bank Asya'da hesabının olduğu tespit edilirken, polisteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Şüphelilerden İzmir dışındaki illerde yakalananlardan 24'ü Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile ifadeleri alındı. Zanlıların 15'i tutuklanırken, 9'u adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Diğer 36 şüphelilerden ise 18'i tutuklanırken, 18'i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Böylece, dosya kapsamında 20 ilde gözaltına alınan 60 kişiden 33'ü tutuklanırken, 27'si adli kontrolle serbest bırakılmış oldu.

Soruşturmayla ilgili haklarında gözaltı kararı mevcut 6 şüphelinin yakalanması için çalışmaların halen sürüyor.

YORUMLAR (0)