DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Ferhadiya' katliamındakiler anıldı

Saraybosna'nın en işlek caddelerinden Ferhadiya'da, 1992 yılında yapılan ve 26 sivilin hayatını kaybettiği katliamın yıl dönümünde, ölenler anıldı.

27.05.2015 15:19:23

AA'nın haberine göre, 27 Mayıs 1992'de, Sırp mevzilerinden atılan havan topunun düştüğü ve 26 sivilin hayatını kaybedip 108 kişinin yaralandığı alanda yapılan törene Saraybosna Kantonu yetkilileri ve kurban yakınları katıldı.

Saraybosna Kantonu Başbakanı Elmedin Konakoviç, burada yaptığı açıklamada, bu ve benzer katliamların Bosna'daki savaşın gerçek yüzünü gösterdiğini vurguladı.

Saraybosna Kantonu Meclis Başkanı Seyo Buka da burada hayatını kaybedenlerin, yaşananların tekrarlanmaması için unutulmaması gerektiğini söyledi.

Saraybosna Kantonu Çalışma, Sosyal Politikalar ve Göçmenler Bakanı Karolina Karaçiç ise 27 Mayıs 1992'de hayatını kaybeden kurbanların anılmasının önemine işaret ederek, 23 yıl önce bugün, Saraybosna'da ilk büyük katliamlardan birinin yaşandığını belirtti.

Katliamda 13 yaşındaki kızını kaybetti 

Katliamda hayatını kaybeden Emina Karamustafiç'in annesi Ramiza Karamustafiç, o günü hala dün gibi hatırladığını söyledi.

Karamustafiç, "Ortalık çok sessizdi, sanki ateş açılmayacak gibiydi. Kamyonla ekmek getirilmişti. Eşim hastanede olduğundan kızımla birlikte ekmek almaya gelmiştik. Kızımı burada bırakıp eşimin yanına hastaneye gidecektim. Arabaya tam bindim ki dört kez patlama sesi duyuldu. Saldırının düzenlendiği an cadde çok kalabalıktı. Herkes ekmek almaya gelmişti. Buraya döndüğümde kızımın eşofmanını gördüm. Hastaneye kadar yaşadı ama orada hayatını kaybetti. Sadece 13 yaşındaydı" şeklinde konuştu.

Ferhadiya'ya yapılan saldırıdan yaralı kurtulan Saniya Hafizoviç de ekmek kuyruğunda bekledikleri sırada bulundukları alanda havan topu isabet ettiğini aktardı.

Patlamadan sonra kısa bir süre hiçbir şey hatırlayamadığını anlaran Hafizoviç, "Sonra ayağa kalktım. Yürüyebiliyordum ama yaralı olduğumu fark ettim. Sonra beni hastaneye götürdüler" dedi.

Saldırıda bir ayağını kaybeden Abdulah Mustaybaşiç ise tesadüfen oradan geçtiğini belirterek, "Ekmek kuyruğunda bekleyenlerin yanında durup soluklanmak istemiştim. Burada ayağımı kaybettim" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

alia57

Yav, siyaset çözüm üretme aracıdır belki de bunun seninle ne ilgisi var Sn.Kılıçdaroğlu...Zaten bulduğun çözüm de aynı sana benziyor..Gerçekleşmesi mümkün değil zaten de gerçekleşse bile en fazla iki ay sonra çatlayacak bir yapı...Bahçeli başbakan olacak, sen yardımcısı, Selaheddin de denetçisi olur al sana 'Çingene çalsın Kürt oynasın' çengisi...Senin ürettiğin sanat anca böyle olur Kemal bey...Hoş çengicilik de iyi sanattır ya...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş