Felç olan dansçının yaşama azmi

Felç olan dansçının yaşama azmi

12.07.2015 12:05:11
SÜLEYMAN ELÇİN - Antalya'da yaklaşık 4 ay önce arkadaşlarıyla break dans antrenmanı yaparken boynunun üzerine düşmesi sonucu felç olan üniversite öğrencisi Emre Kara, yaşama azmi sayesinde iyileşmeye başladı.

Antalya'da yaşayan Mehmet-Ürkiye Kara çiftinin üçüncü çocukları Emre Kara (27), 7 yıl önce dans etmeye başladı. Açık öğretimde ziraat mühendisliği okuyan, break dansta da kendini geliştiren Kara, profesyonel bir ekiple gösterilere çıktı.

Akdeniz Üniversitesinde arkadaşlarıyla yaklaşık 4 ay önce antrenman yapan Kara, çıktığı tramplende zıplarken takla atmak istediği sırada dengesini sağlayamadığı için boynunun üzerine düştü. Bir süre yerde hareketsiz kalan Kara'nın ambulans ile kaldırıldığı Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde boynunun kırıldığı tespit edildi.

- 5 hafta yoğun bakımda kaldı

Boynundan aşağısını hissetmeyen Kara, yoğun bakım ünitesinde 5 hafta tedavi gördükten sonra taburcu edildi. Evinde 24 saat solunum cihazına bağlı olarak yaşamını sürdüren genç dansçıyı, bu süreçte dansçı ve iş arkadaşları yalnız bırakmadı. Tekrar ayağa kalkması için fizik tedaviye gitmesi gerektiği belirtilen Kara, ailenin maddi durumunun yeterli olmaması nedeniyle bir süre fizik tedavi göremedi.

Ailesinin sosyal güvencesi bulunmayan Emre Kara'nın fizik tedavi görmesi için sosyal medyada arkadaşları tarafından "Emre için el ele" yardım kampanyası başlatıldı. Kampanya ile genç dansçının ailesine ulaşan bazı hayırseverlerin desteği ve özel bir fizik tedavi merkezinin girişimleriyle Kara'ya, evine gelen uzmanlarca günde bir defa fizik tedavi uygulanmaya başladı. Fizik tedavinin etkisiyle solunum desteğine sadece geceleri ihtiyaç duyan Emre Kara, 20 gündür katı yiyecekler de yiyebiliyor. Emre'nin daha önce hiç hareket etmeyen kol ve bacaklarında ise artık kasılmalar da başladı.

- Emre Kara'nın Galatasaray aşkı

Genç dansçı, her şeye rağmen arkadaşlarının desteğiyle hayata sımsıkı bağlandı. Çok sevdiği Galatasaray'ın atkısını yastığının ucundan hiç ayırmayan Emre, kendisini ziyarete gelenlere "Bir gün mutlaka ayağa kalkacağım ve tekrar dans edeceğim" diyor.

Emre Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugünlerin geçeceğine inandığını söyledi. Hayatta üç şeyi çok sevdiğini dile getiren Kara, "Beni dans etme ve Galatasaray aşkı hayatta tuttu. Hiçbir yerimi hissetmesem de yatağımda şampiyonluğu kutladım. Umarım bir dahaki şampiyonluğumuzu ayakta arkadaşlarımla dans ederek kutlarız. Bu sezonda Galatasaray'ı yakından takip edeceğim. Sneijder'i çok seviyorum. Ondan imzalı forma istiyorum" ifadelerini kullandı.

Şebnem Ferah'ı da çok dinlediğini belirten Kara, "Bir arkadaşım aracılığıyla Şebnem Ferah, üzerinde "Emrecim her şey çok güzel olacak" yazılı albümünü gönderdiğini kaydetti.

Kara, dansseverlere dans sırasında kask ve diğer koruyucuları kullanmadan dans yapmamaları uyarısında bulunarak, tehlikeli hareketler de yapmamalarını istedi.

- "Oğlum hayatla barışık"

Baba Mehmet Kara ise oğlunun sağlık durumunun kendilerinin, arkadaşlarının ve dans ile Galatasaray aşkı sayesinde her geçen gün daha iyiye gittiğini anlattı.

Oğlunun hayata sımsıkı sarılan bir yapısı olduğunu vurgulayan Kara, şöyle konuştu:

"İş ve dansçı arkadaşları onu çok seviyor. Oğlum hayatla barışık, kimseyi kırmayan bir yapısı var. Herkesle iyi anlaşırdı. Bu noktaya gelmesi bizi mutlu etti. Önümüzde uzun bir yol var. Bu yolun sonunda da Emre inşallah ayağa kalkacak ancak ona yeterli fizik tedaviyi maddi imkansızlıklar nedeniyle veremiyoruz. Günde 3 seans olması gereken tedaviyi şu anda bir seans alabiliyor. Bu nedenle hayırseverlerden yardım bekliyoruz."

Yardım edenlere, arayan herkese teşekkür eden Kara, "Emre, bize halimizi sormak için arayan kişilerin telefonundan bile çok mutlu oluyor. Hatta Kemer ilçesinden bir kişi, Emre'ye ayağa kalktığında giyebilmesi için bir çift ayakkabı göndermiş. Bu Emre için çok önemli bir mesaj oldu. Umarım her şey Emre için çok daha güzel olacak" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)