SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKorona VirüsGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO
Fehmi Koru’dan Gül’ün “Siyasal İslam çöktü” sözlerine destek

Fehmi Koru’dan Gül’ün “Siyasal İslam çöktü” sözlerine destek

Gazeteci yazar Fehmi Koru, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün “Siyasal İslam tüm dünyada çöktü” açıklamasına destek verdi.

Fehmi Koru’dan Gül’ün “Siyasal İslam çöktü” sözlerine destek
21.2.2020 10:48:22

Gül'ün yakın arkadaşlarından olan Koru, Medyascope'da 11. Cumhurbaşkanı'nın Karar gazetesine yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

Koru'nun görüşleri şöyle:

"Zaten Abdullah Gül, ‘İslamcı' sıfatıyla siyaset yapan grubun içerisinde pek adı anılması gereken bir isim değil. Onun siyasete girdiği ilk günden beri, her ne kadar Refah Partisi, sonra AK Parti içerisinde bu siyasî alanda ismi duyulmuş bir isim ama zaten onlar, siyasette ‘İslamcı siyaset' ismiyle anılacak bir çizgiyi izlemeyen isimlerdendi. Ben de doğru buluyorum. Zaten İslamcı siyaset, eğer dinle siyasetin birbirine karıştırılması biçiminde algılanıyorsa, bunun siyasî amaçla dinin kullanılmasının yanlış olduğunu sadece Türkiye'de değil, başka ülkelerdeki yaşananlardan da biliyoruz. O bakımdan bunun bu şekilde onun ağzından da dile getirilmesinin yararlı olduğunu düşünüyorum ben."

Gül, söyleşide şu ifadeleri kullanmıştı:

"Dindar insanların ve siyasi hareketlerin özgürlükçü olabilmesi olağanüstü önemi haiz bir konu. İslami kimlikli siyasi hareketler demokrat ve özgürlükçü olduklarında, temel insan haklarını evrensel anlamda benimsedikleri ve uyguladıkları takdirde, iktidar geldiklerinde de iyi yönetişimi gerçekleştirmiş olurlar. Bunun örneğini ilk dönemimizde verdik ve dindar insanların devlet yönetimini nasıl rasyonel esaslara göre yönetebildiklerini sergiledik. Bu başarı tüm İslam dünyasına ve hatta İslami hareketlere bir dönem ilham kaynağı oldu. Şimdi Siyasi İslam'ın çöküşü diye çok tartışmalar var."

Siyasi İslam'ın çöktüğünü mü düşünüyorsunuz?” sorusuna Gül'ün yanıtı şöyle olmuştu:

Öyle, tüm dünyada. Biz bunu görüp, paradigmadan kopuşu gerçekleştirmiştik, ama sürdürülemedi.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

kurtuba / 22.2.2020 13:51:24
Siyasal İslam nedir onu tanımlamak lazım. Her konu da bize bir şey söyleyen İslam siyasetle ilgili bir şey söylemeyecek ve ya tavır belirlemeyecek öyle mi? Ve şimdi birilerinin demesiyle siyasal İslam çökecek Avrupalılar da öyle diyor Olivier Roy'un kitabı bile var.
hakan / 22.2.2020 11:43:37
Bu tür beyanatları siyonist bilderberg toplantılarına davet edilenler verir,
mustafa kırak / 21.2.2020 15:50:09
ABDULLAH GÜL GİBİ KARAKTERLER OLUNCA SİYASAL İSLAM TABİKİ ÇÖKER
Dr.Kenan / 21.2.2020 14:33:47
İslamın hiçbir şeyi çökmez. O'nun Sahibi Allah'tır. Çökecek olan sadece yalnızca şeytani düzeninizdir. Hak her zaman galip gelecektir.
Mvlt / 21.2.2020 12:30:41
Çöken siz ve sizin gibi islamcı görünenler olmasın.
siyasal / 21.2.2020 11:08:24
islam çökmedi, siyasal olan siyasetçi ve siyaset çöktü. özellikle amerikancı ve fetöcü siyasetçiler çöktü. fehmi çöktü, abdullah gül çöktü, babacan çöktü vb... çöktü..
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR