DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Fed, 'Bej Kitap' raporunu yayımladı

Fed, 'Bej Kitap' raporunu yayımladı

7 Yıl Önce
2015-06-03 22:26:15
ABD Merkez Bankası (Fed), ülke ekonomisinin nisan başından mayıs sonuna kadar büyümeyi sürdürdüğünü bildirdi.

Fed, ABD iş dünyasının nabzını tutan araştırması "Bej Kitap"ın haziran sayısını bugün yayımladı.

Fed'in 12 şubesinin görev alanlarındaki ekonomik aktivitelerle ilgili tespitlerin yer aldığı araştırma raporu, Richmond, Şikago, Minneapolis ve San Francisco bölgelerinin 'ılımlı', New York, Philadelphia, Cleveland, Kansas City ve St.Louis bölgelerinin ise 'sınırlı' büyüme gösterdiğini ortaya koydu.

Öte yandan, Boston bölgesinden gelen raporlar karışık sinyaller verirken, Atlanta bölgesindeki şartlar değişim göstermedi. Dallas ise ekonomik şartların yavaşladığı tek bölge olarak dikkati çekti.

Raporda, petrol ve doğalgaz sektörlerine ilişkin faaliyetlerin gerilemeye devam ettiği vurgulanırken, güçlenen doların ülke genelindeki bazı endüstrilere olumsuz etkisinin sürdüğü belirtildi. Sanayi üretiminin ise Dallas ve Kansas City bölgeleri haricinde sabit kaldığı ya da arttığı kaydedildi.

- Perakende ve konut sektörleri iyileşti

Fed, diğer taraftan, ülkedeki tarımsal şartların yağışlar sayesinde iyileştiğine işaret ederken, San Francisco bölgesindeki kuraklık sorununun halen devam ettiği bilgisine yer verdi.

Rapordaki olumlu noktalardan bir diğeri ise perakende satışlar ve otomobil talebinin birçok bölgede artış göstermesiydi. Ayrıca, inşaat faaliyetlerinin birçok bölgede iyileştiği ve ev fiyatlarının artışını sürdürdüğü ifade edildi.

Bununla birlikte, Fed'in dikkatle izlediği ücretlerin artan istihdamla yükselmesi rapordaki en önemli tespitler arasında yer aldı.

Bej Kitap'ta yer alan veri ve analizler, Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından kullanılıyor.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı, 16-17 Haziran'da gerçekleştirilecek ve Fed Başkanı Janet Yellen, bu toplantının ardından basın toplantısı düzenleyecek.

Analistler, ABD ekonomisinin ilk çeyrek performansı ve son dönemde açıklanan bazı verilerdeki zayıflığın, Fed'in faiz artışına haziranda başlamasını zorlaştırdığını ifade ederken, ilk artışa eylül toplantısıyla gidilebileceği öngörüsünde bulunuyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş