DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Fatih'in Ahidnamesi' 552 yaşında

'Fatih'in Ahidnamesi' 552 yaşında

28.05.2015 15:28:06
Fatih Sultan Mehmed'in Bosna Hersek'i fethinin ardından ülkedeki Fransisken rahiplere özgürlük bahşettiği Ahidname 552 yaşında.

Ahidname'nin yayınlanmasının 552. yılı dolayısıyla Kiselyak şehri yakınlarındaki Milodraj'da tören düzenlendi.

"Bosfor" Bosna-Türk Dostluk Derneği tarafından düzenlenen törende, "Bosna'nın Dostu Ödülü"nün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Papa Franciscus ve Bosna'daki savaş döneminde BM İnsan Hakları Özel Temsilcisi olan Tadeus Mazovjetski'ye, "Altın Ahdname Ödülü" ise Martin Raguj, Senad Şepiç, Slobodan Stoyiç ve Eli Tauber'e verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan adına ödül, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği Müsteşarı İsmail Civelek'e takdim edildi.

Ödül Takdim Komitesi Başkanı Mirko Peyanoviç, AA'ya yaptığı açıklamada, Ahidname'nin ortaya çıktığı dönemde Osmanlı'nın üç kıtaya yayılmış güçlü bir devlet, Fatih Sultan Mehmed'in ise bu güçlü devletin hükümdarı olduğunu anımsattı.

Bosna Hersek Hırvat Milli Konseyi Başkanı Marinko Peyiç de demokrasinin, çok kültürlülüğün, çok dinliliğin, uyum içinde bir arada yaşamın temellerinin Milodraj'da atıldığını söyledi.

"Bosfor" Bosna-Türk Dostluk Derneği Başkanı Rizvan Haliloviç ise Osmanlı'nın çok kültürlü bir imparatorluk olduğunu kanıtı olan ve içerisinde evrensel bir mesaj bulunan önemli bir belgeyi koruyor olmaktan dolayı onurlu olduklarını ifade etti.

Törene katılan Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği Müsteşarı İsmail Civelek de Ahidname'nin en eski insan hakları bildirgesi olarak kabul edildiğini belirterek, böylesine önemli bir günde burada bulunmaktan duydupu memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmaların ardından, folklor ekipleri sahne aldı, şarkılar söylendi. Etkinliğe, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği, Bosna Hersek İslam Birliği, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi temsilcileri de katıldı.

- Ahidname

Fatih Sultan Mehmed'in Bosna Hersek'i fethinin ardından ülkedeki Fransisken rahiplere özgürlük bahşettiği Ahidname, tarihteki ilk insan hakları belgesi olarak kabul edilen 1776 yılına ait ABD Anayasası'ndan 313 yıl önce yayınlanmıştı.

Farklı dinlere mensup insanlara ibadet hakkı tanıyan Ahidname, 1948 tarihinde BM'de kabul edilen "İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi"nden 485, 1995'de kabul edilen Avrupa Konseyi Ulusal Azınlıkların Korunmasına İlişkin Sözleşme'den de 532 yıl önce yayınlanması itibarıyla büyük önem taşıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mahmut

Siz IŞID gibi terör gruplarını, kalp yiyenleri de mi ehlisünnetten mi biliyorsunuz?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş