DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Fas'taki Libya uzlaşı görüşmeleri

Fas'taki Libya uzlaşı görüşmeleri

12.07.2015 05:55:21
BM Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon, BM'nin sunduğu çözümün Libya'yı tahrip eden çatışmaları sona erdirmek için yardımcı olacağını belirtti.

Fas'ın Sahirat kentindeki Libya görüşmelerinde Trablus merkezli Milli Genel Kongre hükümeti temsil eden heyetin yokluğunda imzalanan çözüm önerisi imza töreninin ardından açıklamalarda bulunan Leon, "Öneriyi imzalamayı reddeden kişiler için kapımız hala açık" ifadesini kullandı.

BM'nin sunduğu çözümün, "Libya'yı tahrip eden çatışmaları sona erdirmek için yardımcı olacağını, ortak çıkarlar doğrultusunda ilerleme ve uzlaşıyı sağlayacağını" belirterek, önümüzdeki haftalarda da bazı sorunları ele alacaklarını kaydetti.

"Sahirat Anlaşması"adı verilen, "ulusal birlik hükümeti kurulması, Tobruk'taki Temsilciler Meclisinin yasama konseyi olarak kabul edilmesi, yüksek devlet, yüksek yerel yönetim, yeniden imar, anayasa hazırlama, savunma ve güvenlik konseylerinin kurulmasını" öngören çözüm önerisi, Milli Genel Kongrenin katılımı olmaksızın, gece geç saatlerde imzalanmıştı.

Trablus heyetinin, "önerinin gözden geçirilmesi ve bazı değişiklikler yapılması" gerekçesiyle yer almadığı oturum ve imza töreni, BM Libya Özel Temsilcisi Leon, Tobruk'taki Temsilciler Meclisi heyeti, bağımsızları temsil eden heyet ve Temsilciler Meclisi'ni boykot eden siyasileri temsil eden heyetin yanı sıra Fas Dışişleri Bakanı Salahaddin Mizvar ile Fas Meclis Başkanı Reşid et Talibi'nin katılımıyla gerçekleşmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş