DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Farklı partiye oy çıkarsa köyünüzü başınıza yıkarız'

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat, doğuda PKK'nın vatandaşı seçim konusunda tehdit ettiğini belirtti.

31.05.2015 14:40:37

AA'da yer alan habere göre, Eronat, merkez Yenişehir ilçesindeki seçimbürosunda , AK Parti'nin çizgisi olan bir parti olduğunu, Türkiye'nin bütün bölgelerinde seçim çalışmalarının ve söylemlerinin aynı olduğunu belirtti.

Halkın kendilerine büyük bir teveccüh gösterdiğini ifade eden Eronat, "Fakat bir suskunluk da var. Adı konulmamış bir baskıyı hissedebiliyoruz. HDP'nin baskısı var. Fakat bunu aleni yapmıyorlar. Aleni yaparlarsa batıdaki 'cici çocuk' imajları bozulacak, oradaki karizmaları çizilecek" diye konuştu.

Eronat, 2011 seçimlerinde, seçim bürolarının 36 kez molotofkokteyli, taş ve bombalı saldırıya uğradığını anımsattı.

"Sözde anket yaparak insanları fişliyorlar"

Bu seçimde seçim bürolarına açıkça bir saldırı yapılmadığını dile getiren Eronat, şöyle konuştu:

"Seçim bürolarına saldırı yapılırsa HDP'nin saldırgan imajı ortaya çıkacak ve batıda oy kaybedecekler. Bunun yerine HDP, telefonla, köyleri gezerek ve esnafı dolaşarak baskı yapmaya çalışıyor. Saat 22.00'den sonra iki erkek bir kadın evlere giderek sözde anket yaparak insanları fişliyorlar. 'Filan anket merkezinden, A derneğinden geldik' diyerek, 'kaç seçmeniniz var?', 'kime oy vereceksiniz?' soruları yöneltiyorlar. 'Söylemek istemiyorum' diyenleri fişliyorlar. Böyle bir fişleme ve gözdağı var. Kürt halkı hiçbir zaman baskılara boyun eğmemiştir. Nasıl daha önce derin güçlerin yaptığı baskılar konusunda bir isyan geliştirdiyse bugün de HDP'nin, PKK'nın yaptığı baskılara isyan edecektir, gücünü sandıkta gösterecektir."

"Esnaf bize, 'lütfen sahada daha çok görünün' diyor"

Eronat, vatandaşların kendilerini arayarak, 'telefon geldi, tehdit edildik ama yolumuzdan dönmeyeceğiz' dediğini anlattı.

İnsanların gözlerinden baskı görüp, görmediklerini anladıklarını dile getiren Eronat, "Sevecen bakışlarla iş yerlerine girdiğimiz esnaf bize, 'lütfen sahada daha çok görünün' diyor. Çünkü sahada daha çok göründüğümüz zaman güvenleri artıyor" şeklinde konuştu.

"O yumurta kırış sahnesi beni çok üzüyor"

Şırnak'ta 2 Hüda Par üyesinin silahla öldürülmesine de değinen Eronat, yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diledi.

"Malum partinin eş başkanı 'bu bir provokasyon' demiş. Doğru, zaten provokasyonu yapan sizsiniz. Her zaman öldürme ile anıldınız" ifadelerini kullanan Eronat, şunları kaydetti:

"Şu anda saz çalarak, yumurta kırarak, çocuklarla sevimli görüntüler vererek gerçek kimliğinizi saklayamazsınız. O yumurta kırış sahnesi beni çok üzüyor. Onun her yumurta kırış sahnesini gördüğümde nasıl yumurta kabuğundan ayrılıyor, canı bedeninden ayrılan çocuklarımız geliyor aklıma. Lütfen yaptığı hareketlere dikkat etsin, bizi incitiyor. Öyle sevimli pozlara girdiği zaman inciniyoruz."

"Farklı partiye oy çıkarsa köyünüzü başınıza yıkarım"

Vatandaşların tehdit ve baskıya maruz kaldıklarını kendilerine ilettiğini anlatan Eronat, "Köylere gidilerek, 'farklı bir partiye oy çıkarsa köyünüzü başınıza yıkarım' deniliyor. Hiç kimse korkak değil. Ama insanlar çocuklarıyla, aileleriyle tehdit edildiği için korkabilir. Bu nedenle seçmen sayısı belli olduğu için bazı köylerde toplu halde bu baskılara boyun eğmek zorunda kalınabilir" diye konuştu.

Eronat, devletin güçlü olduğuna, bu konuda gereken tedbirlerin alındığına işaret ederek, ilçelerde ve şehir merkezlerinde bu baskının ters tepeceğini ve HDP dışındaki partilerin oy alacağını düşündüğünü anlattı.

Seçim güvenliği konusunda hiçbir endişelerinin bulunmadığını aktaran Eronat, "Yeter ki insanlar özgür iradeleriyle oylarını kullansınlar" dedi.

Eronat, milletvekilliği boyunca makam odasındaki telefona yurtdışından genellikle de Almanya'dan, konuşmaması konusunda tehdit telefonları geldiğine dikkati çekerek, tehditlere boyun eğecek bir yapısının olmadığını, aksine tehdit aldığında, "bunu söylemeyeyim" dediği sözleri dahi dile getirdiğini vurguladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş