SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
FARC, artık AB listelerinde 'terör örgütü' değil

FARC, artık AB listelerinde 'terör örgütü' değil

Avrupa Birliği (AB), Kolombiya'nın silah bırakan örgütü FARC'ın silahlarını bırakıp partileşme çalışması başlatmasının ardından terör örgütü listesinden çıkarıldığını açıkladı.

FARC, artık AB listelerinde 'terör örgütü' değil
14.11.2017 09:46:48

AB, 2002'den beri listede bulunan FARC'ı geçen yılın eylül ayında geçici olarak listeden çıkarmıştı. Fakat bu sefer, AB Konseyi Basın Sözcüsü Virginie Battu, temelli olarak terör örgütleri listesinden çıkarıldı.

KOLOMBİYA'NIN BARIŞ SÜRECİ

Kolombiya hükümeti ile FARC arasındaki ilk anlaşma Küba'nın başkenti Havana'da imzalanmış ancak 2 Ekim 2016'da yapılan referandumda reddedilmişti. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ve FARC lideri Rodrigo Londono'nun imzaladığı anlaşmadan iki ay sonra varılan yeni anlaşma bir öncekinde olduğu gibi referanduma sunulmamış, onay için kongreye götürülmüştü.

FARC gerillaları, kamplarından yürüyerek ve botlarla Kolombiya'yı geçerek Birleşmiş Milletler (BM) tarafından izlenen 26 terhis bölgesine ulaşmıştı. Yaklaşık yarım yüzyıldır Kolombiya devletiyle savaşan FARC, son silahlarını 15 Ağustos'ta teslim etmişti. Bu da savaşın sonu anlamına geliyordu.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR