SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Fakirlik belgesi nereden alınır? Fakirlik belgesi için istenen evraklar neler?

Ekonomik durumu iyi olmayanlar ve devlet desteği almak isteyenler fakirlik (muhtaçlık) belgesi alması gerekiyor. Bunun için binlerce vatandaş fakirlik belgesi nereden alınır sorusunu sormaya başladı. Fakirlik belgesi için istenen evraklar neler? Fakirlik belgesi almak için nereye başvurulur? Fakirlik (muhtaçlık) belgesi almak isteyen kişiler ikamet ettikleri mahalle muhtarlarına başvurmaları gerekiyor. Peki fakirlik belgesi ne işe yarar?

Fakirlik belgesi nereden alınır? Fakirlik belgesi için istenen evraklar neler?
27.3.2020 16:15:09

Maddi geliri düşük olanlar ve muhtaç olan binlerce vatandaş fakirlik (muhtaçlık) belgesi nereden alınır sorusunu sormaya başladı. Fakirlik belgesi için istenen evraklar neler? Fakirlik belgesi almak için nereye başvurulur? Fakirlik (muhtaçlık) belgesi almak isteyen kişiler ikamet ettikleri mahalle muhtarlarına başvurmaları gerekiyor. Peki fakirlik belgesi ne işe yarıyor? 

Ekonomik durumu iyi olmayanlar ve devlet desteği almak isteyenler fakirlik (muhtaçlık) belgesi alması gerekiyor. Bunun için binlerce vatandaş fakirlik belgesi nereden ve nasıl alınır sorusunu sormaya başladı. Fakirlik belgesi almak için nereye başvurulur? Fakirlik (muhtaçlık) belgesi almak isteyen kişiler ikamet ettikleri mahalle muhtarlarına başvurmaları gerekiyor. Peki fakirlik belgesi ne işe yarıyor? Fakirlik belgesi ile devletin sağlamış olduğu sosyal yardımlar talep edilebiliyor. 

Ülkemizde yardıma muhtaç binlerce kişi fakirlik (muhtaçlık) belgesi ile devlet imkanlarından faydalanabiliyor. Durumu iyi olmayanlar ve bunu belgeleyenler fakirlik (muhtaçlık) belgesi alarak fakirlik maaşı alabilirler. Peki fakirlik belgesi nereden alınır?

Fakirlik bbelgesi nereden alınır?

Fakirlik belgesi nereden alınır sorusuna hızlıca cevap verelim. Fakirlik belgesi muhtarlıklardan alınmaktadır. Ancak bölgede muhtarlık bulunmaması gibi durumlarda daha yerel yönetimlere de belge verme hakkı tanınır. 

Fakirlik belgesi almak için gereken koşullar

18 yaşını doldurmuş olmak Herhangi bir sosyal güvencenin (SSK- Bağ-Kur, Emekli Sandığı) olmaması Aylık gelirin belirlenen sınırın altında olması Bir gayrimenkul (ev, arsa) sahibi olmamak Araç sahibi olmamak 18 yaş şartı aranmasının sebebi, T.C yasaları tarafından 18 yaşının altında olan her bireyin çocuk sayılması ve çocukların da anne babalarının ya da bir vasinin sorumluluğu ve bakımı altında olmalarıdır. Bu koşulları sağlayan kişiler fakirlik belgesi almak için müracaatta bulunabilirler.

Fakirlik belgesi için istenen evraklar neler?

Fakirlik belgesi için istenen evraklar neler? Fakirlik belgesi talep ederken kişilerin kendi T.C. kimlik belgelerini yanlarında getirmeleri yeterli olacaktır. Kimlik belgesi ile yapılan başvurularda kişiler, fakirlik belgesi başvuru formu alır. bu formun doldurulması gerekmektedir.

Kimlik olmadan fakirlik belgesi verilmez

Kimliğin yanında öğrencilerden öğrenci belgesi de istenebilir. Ancak bölgenin küçük bir vilayet olması ya da muhtar tarafından detayları ile tanınma gibi durumlarda kimlik olmadan da fakirlik belgesinin verilmesi mümkün olacaktır.

Fakirlik (Muhtaçlık) belgesi ne işe yarar?

Fakirlik belgesinin kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Fakirlik maaşı bağlatmak isteyenler, bu belge ile başvuru yapmak zorundadır.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'ne ait yardımlardan yararlanmak için bu belge istenmektedir.
 • Soysak Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından verilen yardımlar için kişilerin fakirlik belgesine sahip olmaları gerekmektedir.
 • Belediyelerin sağladığı kira ve yakacak yardımları için fakirlik belgesi alınmalıdır.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilecek desteklerde fakirlik belgesi istenmektedir.
 • Devlet tarafından sağlanan sosyal yardımlardan yararlanılmasını sağlar. Her sosyal yardım başvurusunda gelir testi yapılmasına gerek kalmaz. Ayrıca ev ziyaretleri ihtimalini azaltır. Her sosyal yardım başvurusunda sosyal çalışmacılar tarafından düzenlenen ev ziyaretleri ile evin durumuna ve yardım gerek duyulup duyulmadığına karar verilir. Ancak fakirlik belgesi varsa, direkt olarak yardıma ihtiyaç var kabul edilir.
 • Fakirlik belgesi kullanılarak yapılan yardım başvurularında kabul edilme ihtimali daha yüksek olmaktadır.
 • Yapılan yardım başvurularının onay bekleme süresi kısalmaktadır.
 • Yardımlar, bu belge sayesinde birbirini tetikler. Kira yardımı için fakirlik belgesi alınması durumunda kişilere erzak yardımı vb yardımlar da verilecektir.
 • Fakirlik belgesi ile devlet hastanelerinin tamamından ücretsiz yararlanılır.
 • %40 ve üzerinde engel oranına sahip çocuklar için fazladan yardım alınmasını sağlar. Bu çocuklara verilen sosyal yardımlar, zaten fakirlik belgesine gerek kalmadan onlara ve ailelerine ulaştırılmaktadır.
 • Ancak fakirlik belgesinin varlığı durumunda sadece engel sahibi çocuğa değil, genel olarak ailesine de destek imkanı bulunmuş olur.
GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 27.3.2020 23:18:16
Zengine gelince yağmur yağıyor fakire geldimmi gök gürlüyor ama yağmur yok allahin adaleti büyüktür biz yüce rabbime sığındık sanki çocuk kandırıyorsunuz böyle bi dünyada yaşıyorum bizim kiyametimiz kopmuş zaten ha kıyamet kopacak miş pekte umrumda değil orda sizede hesap soracak banada ya Allah ya bismillah derim
Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR