SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Fahrettin Altun'dan 1915 mesajı

Fahrettin Altun'dan 1915 mesajı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, '1915 olayları siyasi çıkarlara alet edilmeden ele alınmalı' dedi.

Fahrettin Altun'dan 1915 mesajı
24.4.2019 10:39:31

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 1915 Ermeni tehcirine ilişkin paylaşımlarda bulundu. Altun, 24 Nisan'ın "soykırım" günü ilan edilmesi girişimlerine tepki göstereek "1915 olayları siyasi çıkarlara alet edilmeden ele alınmalı, her iki tarafın da kayıpları ve acıları dikkate alınmalıdır" dedi.

İşte Altun'un açıklamaları:

"1915 Olayları, doğru ve gerçek bilgiler ışığında, siyasi çıkarlara alet edilmeden ele alınmalı ve üçüncü ülkelerin tek taraflı tasarruflarına dayalı ideolojik okumalardan vazgeçilmelidir. 1915 Olaylarına yönelik yapıcı ve dengeli bir yaklaşımla hareket edilmeli ve sadece bir tarafın görüşleri yerine her iki tarafın da kayıpları ve acıları dikkate alınmalıdır. 800 yıl birarada yaşayan Türklerin ve Ermenilerin bugün sahici bir diyalog yoluyla çözemeyecekleri sorun yoktur. Yeter ki sömürgeci güçlerin ülkemizi sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla tedip etme girişimlerine ve tarihin siyasallaştırılmasına izin verilmesin. 1915 Olaylarının soykırım olduğuna ilişkin dünyada siyasi ve akademik oydaşma/hukuki bir karar bulunmamaktadır.

88_9

Türkiye'nin 1915 Olaylarına ilişkin çözüm girişimlerini görmezden gelerek, üçüncü ülkelerin tek taraflı tasarruflarda bulunmaları ve bağlayıcı olmayan kararlar almaları hakikatin açığa çıkarılması çabalarını zora sokmaktadır.

89

Ve... Şehit Diplomatlarımızı Unutmadık
ASALA terör örgütü tarafından katledilen şehit diplomatlarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.
Ruhları şad olsun..."

90


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR