DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Facebook ve Google'a eleştiri

Apple'ın CEO'su Cook, Facebook ve Google gibi teknoloji firmalarının, müşterilerinin kişisel verilerini istismar ettiğini öne sürdü...

7 Yıl Önce
2015-06-04 03:38:34

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Amerikan teknoloji devi Apple'ın CEO'su Tim Cook, Facebook ve Google gibi Silikon Vadisi firmalarının, müşterilerinin kişisel verilerini istismar ettiğini savundu.

ABD'deki Elektronik Mahremiyet Bilgi Merkezi (EPIC) adlı yurttaşlık hakları savunucusu kuruluşun "özgürlük şampiyonu" ilan ettiği Apple'ın CEO'su Cook, teknoloji firmalarını eleştirerek, tüketicilerin yanında yer alan bir açıklamada bulundu. 

Açıklamasında, Facebook ve Google gibi teknoloji firmalarının, müşterilerinin kişisel bilgilerini istismar ettiklerini iddia eden Cook, "Mahremiyetimiz birden çok yerde saldırıya uğruyor" dedi.

EPIC'in ödül töreninde yaptığı konuşmada, Silikon Vadisi'nde birçok teknoloji firmasının, müşterilerini kişisel bilgileri konusunda ikna edip, önemli ve başarılı iş kurduklarını belirten Cook, bu firmalar tarafından yurttaşlık haklarına her gün saldırıldığını kaydetti.

Firmaların para kazanmak için müşterilerinden öğrenebilecekleri her şeyi öğrendiklerini dile getiren Cook, "Apple olarak bunun yanlış olduğunu düşünüyoruz. Apple olarak tüketicilerin kendi bilgilerini kendilerinin kontrol etmesine inanıyoruz. Apple, bu tür firmalardan olmak istemiyor'' diye konuştu.

Cook ayrıca, yeni fotoğraf hizmetini eleştirdiği Google'un, "ince örtülü" yeni fotoğraf hizmetiyle reklamın etkinliğini artırmak için aile resimlerini analiz ettiğinin belirtildiğini kaydetti.

Apple olarak insanların temel mahremiyet hakkına sahip olduklarına inandıklarını belirten Cook, anayasanın ve ahlakın bunu gerektirdiğini bildirdi. Cook, ABD eski başkanlarından Abraham Lincoln'un, "Amerika asla dışarıdan yıkılmayacak. Eğer biz duraksayıp, özgürlüklerimizi kaybedersek, yıkılışımız bundan olacak" sözünü hatırlattı.

Öte yandan Apple, 2014 yılında birkaç ünlü yıldızın iCloud hesabının hacklenerek çıplak resimlerinin yayınlanmasının ardından daha sıkı güvenlik tedbirleri almak zorunda kalmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Kürd

Secimden once 170 tane HDP secim burosu saĺdiriya ugradi, diyarbakir HDP mitinginde katliam yapildi ve son olarak Suructa dun katliam oldu.Yapilan bu saldirilarda can ve mal guvenligi kalmadi.Onlarca HDP çalisanı can verdi. Ve bir tek kişi yakalanmadi. Butun bu saldirilar gosterdi ki devlet Kürt vatandaslarini korumuyor.Çunku bu saldirilardan emniyet ve mitin haberinin olmamasi imkansiz.E bu durumda Kürtler mecburen kendi kendilerini korumalidirlar.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş