DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Faaliyetlerimiz tüm İslam dünyasını kapsıyor'

'Faaliyetlerimiz tüm İslam dünyasını kapsıyor'

02.06.2015 11:59:04
İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Doç. Dr. Halit Eren, "IRCICA'nın bütün İslam dünyasını, bütün coğrafyayı, Müslümanlar'ın, Müslüman toplumlarının olduğu her yeri kapsayan bir faaliyet programı var" dedi.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da düzenlenen "Balkanlar'da İslam Medeniyeti Kongresi"ne katılan Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IRCICA'nın Türkiye, Balkanlar ve dünyadaki faaliyetlerini anlattı.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT)'nın ilk kültürel alt organı olarak 1979 yılında kurulan IRCICA'nın tüm İslam dünyasını kapsayan bir çalışma programına sahip olduğunu belirterek, IRCICA'nın hükümetlerarası bir kuruluş olması nedeniyle hem ülkelerle hem de Müslüman nüfusun yaşadığını coğrafyalardaki kurumlarla işbirliği kurduğunu söyledi.

Eren, Balkanlar'ın yanı sıra Kafkaslar'da, Orta Asya'da, Güney Asya'da, Doğu Afrika'da, Batı Afrika'da ve Akdeniz Havzası'nda da bu tür kongreler düzenlediklerini vurguladı.

IRCICA'nın el sanatları, güzel sanatlar, hat ve tezhip konularında "odak noktası" haline geldiğini aktaran Eren, IRCICA tarafından düzenlenen uluslararası hat yarışmasına bu yıl dünya genelinden bin levha ve 700 hattatın katıldığını ve Uluslararası Hattatlar Birliği'ni de kurduklarını anlattı.

- 'Kudüs'deki Şer'iyye Sicil defterlerini neşrediyoruz'

Eren, kurum olarak uzun vadeli projeleri de olduğunu anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Kudüs'le ilgili de bir projemiz var. Kudüs'le ilgili projelerimizde, 2005 yılında başlattığımız 'Kudüs 2015' konulu bir projemiz var ki her yıl Kudüs'e mimarlar, restorasyon uzmanları gönderiyoruz. Orada restorasyon için hazırlık çalışmaları yapıyoruz. Bu yıl bir toplantıyla çalışmaların sonuçlarını ilan edeceğiz. Kudüs'ün ayrı bir yeri olduğu için Kudüs'le ilgili başka projelerimiz de var. Kudüs'deki Şer'iyye Sicil defterlerini neşrediyoruz. Bugüne kadar altı tanesini neşrettik. Kudüs vakıflarıyla ilgili, Kudüs'de bulunan vakfiyelerin tamamını neşrettik."

IRCICA'nın ayrıca İslam tarihi ve medeniyeti ile ilgili yeni bir proje başlattığını aktaran Eren, İslam tarihi ve medeniyetinin bugüne kadar "derli toplu" bir şekilde Müslüman bilim adamlarınca ele alınıp yazılmadığını kaydetti.

"İslam medeniyeti" konulu kongreler hakkında da değerlendirmede bulunan Eren, beşincisi düzenlenen Balkanlar'da İslam Medeniyeti Kongresi'nin İslam'ın bölgeye girişi, İslam tarihi, bölgedeki Müslümanların ürettikleri eserlerle ilgili kapsamlı bilgiler sunduğunu aktardı.

Eren, Balkanlar'da İslam Medeniyetleri Kongresi'ni daha önce Bulgaristan, Romanya, Arnavutluk ve Makedonya'da da düzenlediklerini anımsatarak, Saraybosna'daki kongreye 60'ın üzerinde bilim adamının katıldığını söyledi.

- 'Hedef, köprü etrafındaki Mostar'ı restore etmekti'

"Özellikle Balkanlar'la ilgili söylemek istediğimiz bazı şeyler var" diyen Eren, sözlerine şöyle devam etti:

"IRCICA, 1980'li yıllarda buradaki bilim adamları ve uzmanlarla irtibat halindeydi. 1994 yılında 'Mostar 2004' projesini başlattık. 10 yıl boyunca bütün dünyadan 70'in üzerinde üniversitenin katılımıyla 800'ün üzerinde uzman, öğrenci, doktora ve yüksek lisans talebeleri 'Mostar 2004' projemize katıldı. Yaz okulları yaptık. Hedef, köprü etrafındaki Mostar'ı restore etmekti. Bu çerçevede biz de IRCICA olarak üç tarihi eseri sponsorlar bularak restore ettirdik. Karagöz Bey Camisi ve Nezir Ağa Camisi gibi. Bugün Foça'da restore edilmekte olan Alaca Camisi'nin planlarını biz yaptık. Ayrıca üniversite ile yaptığımız işbirliğinde Şarkiyat Enstitüsü ile 'Osmanlı Devleti ve Medeniyeti' isimli eserimiz var. Türkçe, Arapça ve İngilizce'den sonra Boşnakça'ya da çevirisi yapıldı. Rusça'ya da çevrildi. Şimdi İran'da Farsça'ya çevirisi yapılıyor. Bosna'da rahmetli Eşref Koveçeviç vardı. Savaş döneminde bir mushaf yazıyordu. Onun mushafını İstanbul'da bastık. Hepsini buraya gönderdik. Ayrıca Fazıl Paşa mushafı olarak bilinen, Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi'nde tarihi bir mushaf var. Bu mushafın özelliği, etrafında değişik kıraatlarda yazılmış olması. O mushafın basımını yaptık."

Eren, Balkanlar'daki akademik kuruluşlarla işbirliğine devam ettiklerini ifade ederek, "Zaman zaman projeler oluyor. Buradaki öğretim üyelerinin eserlerinin basımına yardımcı oluyoruz. Onların Türkiye'ye gelişlerine katkıda bulunuyoruz. Bu bölgeden gelen projelere her zaman destek olmaya çalışıyoruz. Ayrıca, başkanlığını yaptığım Balkanlar Medeniyet Merkezi Derneği de var. Dernek olarak da Balkanlar'dan gelerek Türkiye'de okuyan öğrencilere burs veriyoruz" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş