DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Evo Morales: Darbenin arkasında Bolivya'nın lityumuna göz diken ABD var

Ülkesindeki darbe nedeniyle istifa etmek zorunda bırakılan ve Meksika'ya sığınan Bolivya'nın eski Devlet Başkanı Evo Morales 'Darbenin arkasında Bolivya'nın lityumuna göz diken ABD var' dedi.

2 Yıl Önce
2019-12-25 15:52:02

Euronews'ten Melis Ozoğlu'nun AFP'den aktardığı habere göre Bolivya'nın eski Devlet Başkanı Evo Morales, darbenin arkasında ise "ülkenin zengin lityum kaynaklarına göz diken" ABD'nin olduğunu iddia etti.

Bolivya'nın, ABD'den ziyade Rusya ve Çin ile lityum konusunda anlaşma yapmasını Washington'ın "affetmediğini" belirten Morales, "Biz 10 milyon nüfuslu küçük bir ülke olarak, lityumu sanayileştirmeye başladık. Yakında lityumun fiyatını belirleyecektik. Bu yüzden lityuma karşı bir darbe olduğuna kesinlikle inanıyorum" şeklinde konuştu.

DÜNYA LİTYUM REZERVLERİNİN YÜZDE 60'I BOLİVYA'DA

Bolivya, dünyadaki lityum rezervinin yüzde 60'ına sahip.

Geleceğin enerjisi olarak değerlendirilen Lityum, dizüstü bilgisayarlar ve elektrikli otomobiller gibi yüksek teknoloji ekipmanlarında kullanılan pillerin önemli bileşenlerinden biri olduğu için talebin de küresel olarak büyümesi bekleniyor.

BOLİVYA'DA NELER OLDU?

Bolivya'da 20 Ekim'de düzenlenen tartışmalı seçimlerin galibi Eve Morales, polislerin, hile iddiasıyla sokaklara dökülen ve şiddet eylemlerine dönüşen muhaliflere katılması ve nihayetinde ordunun istifa çağrılarının ardından görevi bırakmıştı.

Süreci "darbe" olarak niteleyen Meksika hükümeti Morales'e siyasi sığınma vereceğini duyurmuş, daha sonra Meksika Hava Kuvvetlerinin bir uçağını göndererek Morales'i Bolivya'dan çıkarmıştı.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş