DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Evet Türkiye bize yardım etmiştir'

Suriye Türkmen Meclisi, MİT Tırları tartışmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, 'Evet, Türkiye bize yardım etmiştir, etmektedir' ifadelerini kullandı.

03.06.2015 16:00:20

AA'nın haberine göre, Suriye Türkmen Meclisi (STM), Suriye Türkmenlerine yapılan yardımların kapsamının ve amacının genişletilerek Türkmenlerin kendi topraklarında var olmalarının sağlanması gerektiğini belirtti.

STM'nin açıklamasında, Türkmenlere yardım götürülmesiyle ilgili olarak, Türkmen halkını tehlikeye atmamak için bugüne kadar sessiz kalmayı tercih ettikleri ancak ortaya çıkan "karmaşa" nedeniyle açıklama yapma gereği duyulduğu ifade edildi.

Açıklamada, son derece hassas olan konunun "algı operasyonu" çerçevesinde gündeme getirilerek seçim malzemesi yapılmasının Suriye Türkmenlerinin canını acıttığına işaret edilerek iktidarı ve muhalefeti ile Türkiye'nin geleceğini, güvenliğini, toprak bütünlüğünü gözeten herkesin "SuriyeTürkmenlerine nasıl daha fazla yardım edebiliriz" diye düşünmesi gerektiği vurgulandı.

Suriye'de dönüm noktasına gelindiğe işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Suriye'nin bölünmesi, Türkmenlerin yok olması; Türkmenlerin yok olması ise Türkiye'nin milli güvenliğinin tehlikeye girmesi demektir. Bu da Türkiye'ye ' Suriye Türkmenlerinin kendi toprakları üzerindeki varlıklarını sürdürecek bir strateji' geliştirme sorumluluğu yüklemektedir. Başka bir ifade ile: 'Evet, Türkiye bize yardım etmiştir, etmektedir'. Ancak bu yardımların kapsamı ve amacı genişletilerekSuriye Türkmenlerinin kendi topraklarında var olmaları sağlanmalıdır. Türkiye, bunu sadece Türkmenler için değil, kendi güvenliği için de yapmalıdır."

Yardımları için Türkiye'ye minnettar olduklarını belirten STM, açıklamasında, "Türkiye bizim oksijen kaynağımızdır. Ne var ki bugün Suriye Türkmeni bu yardımlar ile sadece nefes alıp verebilmektedir. Suriye'deki küresel savaş oyunu nedeniyle Suriye Türkmeni bitkisel hayattadır. Suriye Türkmeni, ayağa kalkmak için Türkiye'den daha geniş kapsamlı yardımlar talep etmektedir" ifadesini kullandı.

Açıklamada, "Türkiye güçlüyse Suriye Türkmeni güçlüdür, güvendedir; Suriye Türkmeni güçlüyse Türkiye daha güvendedir, daha güçlüdür" denildi. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

alia57

Senin evindeki klozet kaç para?...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş