Eskişehir'deki otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemi

Eskişehir'deki otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemi

27.05.2015 23:31:05
Eskişehir'in İnönü ilçesindeki Ford Otosan fabrikasında iş bırakma eylemi başlatan işçilerin sözcüsü İsmail Demirbaş, işverenle anlaştıktan sonra eylemi sonlandıracaklarını söyledi.

Demirbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pazartesi başlayan eylemin 3'üncü gününde olduklarını hatırlattı.

Çalışanların eylemin ilk gününde fabrika içinde sabahladığını anımsatan Demirbaş, şöyle konuştu:

"Şu ana kadar tam bir birliktelik sergiliyoruz. Arkadaşlarımızın yüzde 95'i Türk Metal Sendikasından istifa etti. Sendikanın bize layık gördüğü ücret seviyesiyle arkadaşlarımız adeta yaşayamaz duruma geldi. Türkiye'nin refah seviyesine bakıldığında işçiye verilen ücret pek iç açıcı değil. Ekmek davası için arkadaşlarını çamurun içinde mücadele veriyor. Fabrikanın sadece kritik yerlerinde nöbet tutuluyor. Çünkü, biz işletmemize zarar vermek istemiyoruz. Burası bizim ekmek kapımız. Taleplerimizin yerine getirilmesini istiyoruz. Yakınlarımız bize çay, yiyecek getiriyor. Suyumuz, tuvaletimiz yok. Ancak çevremizi temiz tutuyoruz. Fabrikamıza kötü bir izlenim gelmesini istemiyoruz. İşverenle anlaştıktan sonra eylemi bir an önce sonlandıracağız."

Fabrikanın Kamyon Bölümü'nde işçi olarak çalışan Seren Benzer ise ilk günden beri eylemde bulunduklarını bildirdi.

Burada birbirlerine adeta kenetlendiklerini anlatan Benzer, "Burada zorluklar çekiyoruz. İhtiyacımızı karşılamakta güçlükler yaşıyoruz. Bir an önce anlaşılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

İşçilerden Yeşim Arslan da işverenle bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını vurguladı.

Türk Metal Sendikasını istemediklerine değinen Arslan, "Taleplerimiz doğrultusunda işçi temsilcilerimizin dikkate alınması istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Batmani

Siz ermeni ve yezidiler korktuğunuz başınıza gelecek inşallah. Hudapar hepinizin sonu olacak ABD ve İsrail kirmalari