DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan:

27.05.2015 17:55:06
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul'da yapılacak üçüncü havalimanı ile ilgili, "Havalimanı faaliyete geçtiğinde devletin kasasına her yıl bir milyar avro para koyacaklar. Yani yılda 3 katrilyon lira devletin kasasına para koyacaklar" dedi.

Elvan, seçim çalışmaları kapsamında Kaş ilçesini ziyaret ederek, vatandaşlar ve mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

Batı Antalya'ya havalimanı yapılacağını bildiren Elvan, AK Parti hükümeti için havalimanı yapmanın bir sorun, uzun zaman alan bir süreç olmadığını belirtti.

Gazipaşa ilçesine havalimanı yapım çalışmalarına başladıkları dönemde muhalefetin, "Buradan olsa olsa hayvan, inek çiftliği olur" şeklinde söylemlerde bulunulduğunu anlatan Elvan, Gazipaşa Havalimanı'nda son bir yılda bir milyondan fazla yolcu ağırlandığını söyledi.

İstanbul'da yapılacak 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanının Türkiye nüfusunun iki katı yolcu kapasitesine sahip olacağını vurgulayan Elvan, "Dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. Devletin kasasından da bir kuruş para harcamıyoruz, onu da söyleyeyim. Bunu nasıl mı yapıyoruz? İstikrar kardeşim, AK Parti'ye olan güven" diye konuştu.

Elvan, Türkiye'de havalimanlarının yap-işlet- devret modeliyle hayata geçirildiğini dile getirerek, firmaların kendilerine geldiğini, projeleri yaptıklarını ve maliyetlerini firmaların karşıladığını, sonunda da havalimanını 22 yıllığına işletmeye açtıklarını kaydetti.

- "Devletin kasasına her yıl bir milyar avro para koyacaklar"

Bu yöntemle devletin kasasından para çıkmadığı gibi kasaya para gireceğini dile getiren Elvan, "Havalimanı faaliyete geçtiğinde devletin kasasına her yıl bir milyar avro para koyacaklar. Yani yılda 3 katrilyon lira devletin kasasına para koyacaklar. Devletin kasasından para çıkmadan dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz" diye konuştu.

Elvan, dünyada denizin üzerinde yapılan 3 havalimanı bulunduğunu, bunlardan birinin Ordu-Giresun Havalimanı olduğunu belirtti.

- "Biz proje partisiyiz"

AK Parti'nin proje partisi olduğunu vurgulayan Elvan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz proje partisiyiz. Türkiye'yi ayağa kaldırma partisiyiz. Türkiye'yi küresel güç yapma partisiyiz, bunu unutmayın. Bunlar gibi küçük düşünmüyoruz. Onların küçücük dünyaları var. 'Bu dünya içerisinde acaba biz ne söyleyebiliriz' diye düşündüler, düşündüler, bari hiç olmazsa ikramiye verelim, para dağıtalım dediler. En kolay iş bu. Hesap kitap yok, bu ülke neye gider düşüncesi yok."

Elvan, geçmiş dönemde IMF'ye 26 milyar dolar borç yapıldığını ifade ederek, "Bunu MHP ve dönemin koalisyon partileri yaptı. AK Parti'nin iktidara gelmesi ile Türkiye'nin IMF'ye olan borcunu ödedik" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Gökhan

Iyi de kim bunlar nedir gorusleri

Görüş Bildir Bizimle Paylaş