DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı vali oldu

Gürcistan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Ukrayna'nın Odessa şehrine vali olarak atandı.

31.05.2015 14:03:19

AA'da yer aOdessa il meclisine katılan Poroşenko, Saakaşvili'yi kentin valiliğine atadığını açıklayarak, kendisine Odessa İl Valisi belgesini verdi, ayrıca Saakaşvili'ye Ukrayna vatandaşlığının verilmesine ilişkin kararı imzaladığını duyurdu.

İl Meclisinde konuşan Poroşenko, Saakaşvili'yi yaptığı işlerle, yaratıcı gayeleriyle ülkeyi değiştirebilecek birisi olduğunu kaydederek, Saakaşvili'nin cumhurbaşkanlığı döneminde, Gürcistan'ın onun gerçekleştirdiği yolsuzlukla mücadele reformları sayesinde şeffaf, verimli, yabancı yatırımcılar için cazip bir ülke durumuna geldiğini ifade etti. 

Poroşenko, Odessa'nın ülkesinin bir incisi olduğunu ve potansiyelinin tam olarak kullanılamadığını kaydederken, bundan dolayı Odessa'nın (Rusya) saldırganın hedefi haline geldiğini vurguladı. 

"Ukrayna ve Odessa için en esas konunun barış ve istikrarı korumak, yolsuzluk ve adaletsizlikle mücadele etmek, ekonomiyi ıslah etmek ve yetkileri yerel yönetimlere vermek" olduğunu kaydeden Poroşenko, ülkedeki her vatandaşın yıllardır çözülemeyen sorunlar için çözüm beklediğini, ülkenin ve Odessa'nın mevcut potansiyelinin tam olarak kullanılmasını istediğini kaydetti.

SAAKAŞVİLİ'NİN GÖREVİ DEOLİGARKİZAYONDUR

Poroşenko yeni Odessa Valisi'nin hedeflerini şöyle özetledi:

"Vatandaşın, bir yıl sonra reformların sonuçlarını görmesi gerekir. İnsanların hükümete ve emniyet birimlerine güveninin yeniden kazandırılması lazım. Saakaşvili'nin görevlerinden biri de, deoligarkizasyondur. Yolsuzluğa karşı "sıfır" hoşgörü olması lazım. Mahkemelerin adil, gümrük ve vergi dairelerinin çalışmalarının da şeffaf olmasının temin edilmesi gerekir" 

Yeni göreve gelen Saakaşvili de, "Odessa'yı Karadeniz'in başkenti yapacağım" diyerek, Odessa'nın en büyük potansiyelinin insanları olduğunu söyledi.

Saakaşvili şunları kaydetti:

"Odessalılardan, bana yeniliklerin yapılması için şans vermesini isterim. Odessalıların ilk iş olarak, yerel yönetimde tamamen yeni ve genç insanları göreceklerdir. Bu insanlar da, adil, şeffaf ve sınavlar sonucunda işe alınacak. İkinci olarak da, bütçe harcamalarını çok katı bir şekilde kontrol edeceğiz. Çünkü, bütçenin çok fazla deliği var. Bunları kapatmak gerekir" 

Odessalı bir çok üst düzey yöneticinin görevinde bundan sonra olmayacağını onların yerlerine genç ve dinamik Odessalılarla çalışacağını söyleyerek, ilk olarak gümrük dahil tüm alanlarda yolsuzlukla mücadele edeceğini açıkladı.

Odessa'daki ayrılıkçı görüşlerle ilgili olarak konuşan Saakaşvili, "En öncelikli iş, insanlara önem vermektir. Eğer, insanlar devletin ona önem verdiğini hissederse, bu tür ayrılıkçı görüşler de kendiliğinden kaybolur" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Aziz Kabadayı

Çok doğru söylüyor. Elbette Kürtler'in Kürt milliyetçiliği adına yaptığı ve yapmakta olduğu cinayetleri de Kemalist Türk milliyetçiliği adına Kürtlere uygulanan işkence ve cinayetlerinde asla unutulmaması lazım.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş