DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Esir Suriye askerlerinden takas çağrısı

Muhaliflerin elinde bulunan rejim askerleri, yönetime tutuklu muhaliflerle tas edilmeleri çağrısında bulundu.

01.06.2015 14:37:33

Suriyeli muhalifler tarafından esir alınan askerler, Şam rejimine "Dera'nın kırsalındaki çatışmalarda alıkoydukları muhaliflerle takas yaparak kendilerini kurtarmaları" çağrısında bulundu.

Dera'nın batısında Zeyzun Seriyyesi'nden bir grup tarafından tutsak edilen Nusayri 4 askerden astsubay Ragıb Ali Vessuf, Şam rejiminden "elindeki tutuklularla takas yaparak kendilerini kurtarmalarını" istedi.

Rejimin kendi safında savaşan İranlı askerler, siviller hatta onların ölüleri için bir çok kez takas yaptığının bilindiğine değinen Vessuf, fazla nüfuzu olmayan ailelerden olmaları ve orduda yüksek rütbeli yakınlarının bulunmaması nedeniyle rejimin şu ana kadar mübadeleyi kabul etmediğini savundu.

Astsubay Mahmud Edib Deyb de öncesinde yapılan takasları hatırlatarak, "devletteki hizmetleri ve uzun süre abluka altına kalmaları" dolayısıyla "esir takasını" hak ettiklerini ifade etti.

Ülkedeki iç savaşta muhaliflerle zaman zaman "esir takası" yapan rejim, yaklaşık bir ay önce de Dera kentinde, Müsenna Hareketi tarafından öldürülen aralarında yabancı savaşçıların da bulunduğu 14 askerin cesedi karşılığında, 10 sivili serbest bırakmayı kabul etmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş