DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Esir Esed askeri: İran 'Pers İmparatorluğu' için savaşıyor

Suriye'nin Lazkiye kırsalında Bayırbucak Türkmen Dağı'ndaki çatışmalarda esir alınan rejim askeri R.Y, ''İran, Pers devleti kurmak için savaşıyor'' dedi.

6 Yıl Önce
2016-02-05 15:48:31

Suriye'nin Lazkiye kentinin kırsalında yer alan Bayırbucak Türkmenbölgesindeki çatışmalar sırasında esir alınan rejim askeri R.Y, kentin sahil cephesinde yaklaşık 700 Rus askeri bulunduğunu ve ağır silahlar kullandığını belirtti.

Bayırbucak Türkmen bölgesindeki Tel el-Asır çatışmalarında iki ay önceSultan Abdülhamit Han Tugayı'na esir düşen R.Y, AA muhabirine konuştu.

'LAZKİYE'DE 700 RUS ASKERİ VAR'

Türkmendağı'nda Rus, İran ve Hizbullah milislerinin bulunduğunu söyleyen R.Y, Rusların daha ziyade Zaha ve Cebel Ahmar (Kızıldağ) bölgesinde konuşlandığını vurgulayarak, "Lazkiye sahil cephesinde yaklaşık 700 Rus askeri var" dedi.

Rejim askeri şunları kaydetti:

"Ruslar, muhalif bölgelere ağır silahlarla saldırıyor. Ruslar, genellikleTürkmendağı'nda muhaliflere karşı uçak, tank ve roketler kullanıyor rejim ise piyade olarak sahada yer alıyor. Ağır silahları Ruslar kullanıyor. Diğer milisler ise kuşatmalarda cephe hatlarında bulunuyor. Esed güçleri, Sünni askerleri cephe hatlarına alırken İran, Irak ve Hizbullah milisleri de onların arkasındaki hatlarda bekliyor.''

'İRAN, PERS DEVLETİ İÇİN SAVAŞIYOR'

Türkmendağı'nda en çok Hizbullah ve İran milislerinin olduğundan söz eden asker, "İran savaşmak için Irak ve Afganistan'dan paramiliter Şii güçler getiriyor. İran, Şam'daki Seyyide Zeynep ve Rukiyye türbelerini korumak için değil buraya Pers devletini kurmak için geliyor."

'TÜRKMENLER BENİMLE İSLAMİ USÜLLERE GÖRE İLGİLENİYOR'

R.Y, yaklaşık iki aydan bu yana Türkmenlerin yanında olduğunu anlatarak sözlerini, "Burada Türkmenler beni ne dövdü ne de işkence etti. Eğer rejimin eline düşen bir muhalif olsaydım, rejim önce işkence eder sonra öldürürdü. Türkmenler, benimle İslami usüllere göre ilgileniyor. Benim yeme içmemi sağlıyor bir de günde bir paket sigara veriyor. Türkmenler beni ailemle bir iki defa telefonla da görüştürdü" şeklinde tamamladı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hasan

Yok yav?Allah Allah...

ali salih mert

pers imparatorluğu hiç bozulmadı ki. 2000 yıl önce de roma (günümüz batı) imparatorluğunu suriyede en büyük yenilgisine uğratmıtı 'iran.. (harran savaşı).okuyunuz.bölgede 8 ülke ya şia yada farsça konuşuyor. bunlar eski kanlar birliği.pers birliği. dost olalım ve para kazanalım.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş