SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAKORONAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO
Esed rejimi Halep'in batısında

Esed rejimi Halep'in batısında

Esed rejimi güçleri Pazar günü yaptığı operasyonlarla Halep'in batısında silahlı muhaliflerin kontrolünde bulunan pek çok noktayı ele geçirdi.

Esed rejimi Halep'in batısında
17.2.2020 08:40:11

Halep ile İdlib arasında yer alan bu bölgenin ele geçirilmesiyle rejim Halep'i Nubl ve Tel Rıfat'a bağlayan 214 numaralı yolu denetimi altına aldı. Operasyon, bugün Türkiye ve Rusya arasında bölgedeki çatışmaların durdurulmasına yönelik yapılacağını açıklanan görüşme öncesinde gerçekleşti.

BBC Türkçe'nin Reuters'dan aktardığı habere göre Rus savaş uçakları da operasyona hava desteği verdi ve bölgeyi yoğun bombardımana tuttu.

Ajans, silahlı örgütlerin Anadan ve Haritan kasabalarından çekildiğine yönelik açıklamalarını aktardı.

3_223

HTŞ, KOORDİNASYONSUZLUK NEDENİYLE ÜSTÜNLÜK GÖSTEMİYOR

BBC İzleme Servisi, bölgedeki en güçlü silahlı örgütlerden Heyet Tahrir Şam'ın lideri Ebu Muhammed el Cavlani'nin sahadaki yenilgilerin nedeni olarak "örgütler arası koordinasyon eksikliğini" gösterdiğini yazdı. Örgüte yakın IBA News Network tarafından Telegram programı üzerinden yayımlanan söyleşide Cavlani, gerekli savunma hatlarını hızlı bir şekilde oluşturamadıklarını söyledi.

Cavlani, askeri anlamda rejim güçlerinin zafer kazanması durumunda Türkiye'nin büyük bir sığınmacı akınıyla karşılaşacağını, ekonomik, siyasi ve güvenlik açılarından zarar göreceğini kaydetti.

1_339

REJİM 8 YILDIR BİR KÖY ALAMADIĞI YERDE BİR GÜNDE BİRÇOK YER ALDI

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdulrahman, İdlib için, Esed rejiminin "sekiz yıldır bir köy bile alamadıkları bölgede bir günde çok sayıda yerleşim yerini ele geçirdiğini" söyledi.

Gözlemevine göre 13 kasaba ve köy el değiştirdi.

HABER NASIL DUYURULDU?

Suriye devlet ajansı Sana gelişmeyi "Suriye Arap Ordusu, Halep şehrinin çoğu köy ve beldeleri terörden temizleyerek şehri teröristlerin katliamları ve mesken evlerine karşı saldırılarından kurtardı" diye duyurdu.

Anadolu Ajansı ise "Muhalifler söz konusu iki hatta, rejime ait birer zırhlı personel taşıyıcı araç (ZPT), çok namlulu roket atar (ÇNRA) ve tank imha ederken, muhaliflere bağlı telsiz düzenleme görevlilerine göre, çok sayıda rejim unsuru etkisiz hale getirildi" ifadelerine yer verdi.

Ajans "Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatına aykırı olarak İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içinde ilerlemeye çalışan ve sivilleri yerinden eden Esed rejimi güçleri hedeflerine zaman zaman karşılık veriyor" bilgisini geçti.

2_321

BUGÜN TOPLANTI DÜZENLENECEK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile basın toplantısında, Türk ve Rus yetkililerin bugün bölgede yaşanan çatışmaların sonlanması için bir toplantı düzenleyeceğini açıklamıştı.

ERDOĞAN: REJİM AY SONUNA KADAR ÇEKİLMELİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Şubat sonuna kadar Şam rejiminin İdlib'de ele geçirdiği yerlerden çekilmemesi durumunda bunu Türk ordusunun yapacağını söylemişti:

"Şubat ayı sonuna kadar rejimi Soçi Muhtırası sınırları dışına, yani gözlem noktalarımızın gerisine çıkartmakta kararlıyız. Bunun için karada ve havada her ne gerekiyorsa çekinmeden, tereddüt etmeden, hiçbir oyalamaya meydan vermeden yapacağız."

Erdoğan sonraki bir konuşmasında da "Bunu dostlarımızın desteğiyle gerçekleştirebilirsek memnuniyet duyarız. Bu işi zor yoldan yapmamız gerekiyorsa ona da varız" demişti.

(Habere gitmek için fotoğrafa tıklayınız)

1352921

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR