DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Esed'in yaptıkları terörün sebebi'

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayid Al Nahyan, 'Bağdat ve Şam rejimlerinin terörün sebebi olduğunu' savundu.

7 Yıl Önce
2015-05-29 11:03:27

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayid Al Nahyan, "Şam rejimi, halkını bastırarak ülke vatandaşları hakkında adaleti sağlamayarak kendisiyle iş birliği olanağını imkansız kıldı. Onun bu yaptıkları terörün ortaya çıkmasının sebeplerindendir" dedi.

Rusya'ya resmi ziyarette bulunan Al Nahyan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Bağdat ve Şam rejimlerinin halklarını bastırıp, vatandaşlar arasında eşitliği sağlamayarak terörün sebebi olduğunu" savundu.

"Terör, doğuşunun sebepleri tedavi edilmedikçe, yeniden doğacak" diyen Al Nahyan, "Ortaya çıkış sebepleri kökünden tedavi edilmedikçe, DAEŞ'i ve benzeri terör örgütlerini yok etsek bile yeniden doğacaktır" dedi.

"Koalisyon güçlerinin Suriye rejimiyle iş birliği yapmaksızın DAEŞ'e ait mevzileri bombalamasından bir sonuç elde edilemediği" yönündeki soruya Al Nahyan, "Şam rejimi, halkını bastırarak ve ülke vatandaşları hakkında adaleti sağlamayarak kendisiyle iş birliği olanağını imkansız kıldı. Onun bu yaptıkları terörün ortaya çıkmasının sebeplerindendir. Toplumsal, siyasal ve ekonomik sebepler ortadan kaldırılmadan, terör ve tehditlerinden nihai olarak kurtulmak söz konusu olamaz" yanıtını verdi.

Al Nahyan, bölgedeki yönetimlerin, sorunları kökten çözümcü bir yaklaşımla ele almaları gerektiğini ifade ederek, "Bölge ülkeleri, dostlarla yardımlaşmak suretiyle terörü yok etmek, güvenlik ve istikrarı sağlamak için zor kararlar almalı. Aksi takdirde bölge her zaman kaos oluşmasına adaydır" diye konuştu.

"Washington'un silahlı grupları desteleme siyasetini onaylamıyoruz"

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da "orta yollu ve uzlaşmacı çözümün" vaktinin geldiği yönünde medyada yer alan haberlere ilişkin şunları söyledi: "Moskova yönetimi, her ülkede 'halkının eliyle çözüme götüren sabit temeli' esas alır. Bu nedenle, her ülkede toplumun tüm kesimlerini kapsayan milli diyaloglar başlatılmalı. Krizlerden çıkmak için uzlaşmacı ve orta yolun gerekliliğini içeren, herkesin razı olacağı çözümler olmalı. Uluslararası aktörler de bunu idrak etmeli. Her ülkenin halkı kendi kaderini kendisi yazabilir."

Bölgede yaşanan krizlere çözüm bulma noktasında ABD ile yapılan iş birliğine dair Lavrov, Suriye'deki krizin siyasi yoldan çözümünün gündeme gelmesinin ardından ABD ile aralarında bir takım ortak paydalar olduğunu aktardı.

Lavrov, "Washington'un silahlı gruplara destek olması yönündeki siyasetini onaylamıyoruz. Ancak, terörü püskürtme ve bölgedeki ülkelere çözüm bulma konusunda ortak çalışmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Görüşmede, "Arap-İsrail çatışması"nın da ele alındığını vurgulayan Lavrov, Arap Barış Girişimi esasına dayanarak, 1967 sınırları dahilinde Filistin devleti kurulması konusunda hemfikir olduklarını kaydetti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

huseyin

Turkiye cumhuriyetinin butunlugunu bozmaya calisan kimolursa olsun burada yeriyoktur Allah onlari islah eylesin.vatanina ihanet edenler kahrolsun perisan olsun.butun avrupali turkiye cumhuriyeti karistirmaya calisiyor bunlarin ekmegine yag surenler hic mi utanmazlar buvatanin nasil kazanildigini.dunyada katledilen hep musluman bir hic bir yabanci ulke kinamiyor. Ne soylim artik cok bile anliyanlara

Görüş Bildir Bizimle Paylaş