Esed’in açıklamaları, PYD’yi kızdırdı!

Esed’in, Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDG) yapılan anlaşmayla ilgili, 'Ordumuz artık çok daha güçlü, SDG’yle yönetim paylaşımını reddettik' açıklaması SDG’yi kızdırdı. PYD Genel Meclisi’nden yapılan açıklamada, Esed’in ülkeyi savaş alanına döndüren zihniyette ısrar ettiğini belirterek, açıklamaların çözümdeki ısrar ve iradelerini kıramayacağını vurguladı.

12.11.2019 14:23:17

YPG/SDG ile Esed arasında tartışma büyüyor. Suriye rejiminin başı Beşar Esed'in, YPG'nin şemsiyesi altında ABD tarafından kurdurulan Demokratik Suriye Güçleri'yle (SDG) yapılan anlaşmayla ilgili, "Ordumuz artık çok daha güçlü, SDG'yle yönetim paylaşımını reddettik" açıklamasına Demokratik Birlik Partisi (PYD) tepki gösterdi.

PYD Genel Meclisi, Esed'e yanıt olarak, "Suriye rejimi, halen ülkeyi hegemon güçler arasında parçalanmaya ve Suriye halklarının dünyanın dört yanına yayılmasına neden olan zihniyetinde ısrar etmektedir" ifadelerini kullandı ve Esed'in ülkeyi savaş alanına döndüren zihniyette ısrar ettiğini belirterek, açıklamaların çözümdeki ısrar ve iradelerini kıramayacağını vurguladı.

Konuyla ilgili yazılı açıklamasında, PYD, Esad'ın milyonlarca kişinin hayatını kaybettiği ve yıllardır devam eden savaştan hiç ders çıkarmadığı vurgulandı.

Açıklamada şu ifadeler dikkat çekti:
"Ancak ne yazık ki, Suriye rejimi baskıcı siyasetini sürdürmüş ve her türlü demokratik ve siyasi çözüm yolundan kaçmıştır. Suriye, böylelikle terörist gruplar ve hegemon güçlerin savaş alanına döndü. Meşru savunma kapsamında toprağımızı ve halkımızı koruduk. Binlerce şehit verdik. Direnişimiz dünyada büyük yankı uyandırdı ve terörle mücadele edecek bir uluslararası koalisyonun kurulmasının önünü açtı.
Suriye halklarını terörist grupların saldırısından koruması gelen Suriye rejimi, aksine halkların katliamdan geçirilmesini izlemekle yetindi. Suriye hükümeti, düşman güçlere karşı elde ettiği zafer nedeniyle SDG ve Kuzey ve Doğu Suriye'deki siyasi partilere üstün başarı ödülü vermeliydi. Bölgede Kürt, Arap, Süryani, Türkmen ve Asuri halkların kanı birbirine karıştı ve yeni Suriye'nin temelleri burada atıldı. Ancak Suriye rejimi, ne yazık ki ülkenin en ulusal ve demokratik güçlerini ajanlıkla suçlamaktadır.
Suriye rejimimin ülkenin bu hale gelmesine sebep olan bu şovenist ifadeleri Suriye krizinin çözümüne hizmet etmemektedir. Bu açıklamalar, Suriye halklarının düşmanlarına hizmet etmektedir.
Demokratik Birlik Partisi olarak, üçüncü yol çizgisini ve demokratik ulus yöntemini stratejik yolumuz olarak kabul ettik. Sırtımızı halkımızın gücüne ve kahraman güçlerimizin iradesine dayadık ve halen bu güce inanıyoruz. Suriye hükümet başkanının suçlamaları, bu yöntemdeki ısrarımızı kıramayacaktır.
Suriye hükümeti başta olmak üzere bölgedeki tüm siyasi güç ve halklara, elimizi dış müdahalelere karşı zayıflatan açıklama ve pratiklerden kaçınma çağrısı yapıyoruz. Demokratik ve adil bir çözüm için birlikte çalışalım."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)