DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Esed'e kimyasal suçlaması

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye'nin İdlib kentinde rejimin kimyasal silah kullandığına dair bilgi vererek BMGK'ya çağrıda bulundu...

04.06.2015 00:02:01

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Suriye'de rejimin İdlib kentinde son iki aydır sivillere yönelik kimyasal silah kullanmaya devam ettiğini bildirdi.

Suriye'deki kimyasal silah saldırılarıyla ilgili bir açıklama yayımlayan HRW, BMGK'nın eylemsiz kaldığı Suriye'de rejimin İdlib'de son iki aydır "toksit kimyasallar" içeren silahlarla sivillere saldırmaya devam ettiğini kaydetti.

HRW'nin BM Temsilcisi Philippe Bolopion, konuyla ilgili açıklamasında, son saldırılardaki kimyasalları inceleme imkanlarının olmadığını ancak kurtarma ekiplerinin ve doktorların son iki ay içindeki saldırılarda klor gazı kullanıldığını rapor ettiklerini belirtti.

Bolopion açıklamasında BMGK'ya çağrıda bulunarak, rejimin BM'nin yasakladığı kimyasal silahkullanımıyla ilgili sorumluluğunu belirlemek üzere derhal bir mekanizma kurulmasını istedi.

"BMGK üyeleri salyangoz hızında adım atıyor" 

HRW BM Temsilcisi Bolopion açıklamasında BMGK üyelerini gerekli adımları zamanında atmamakla suçlayarak, "Suriye'de sivillerin üzerine toksit kimyasallar yağarken, BMGK üyeleri salyangoz hızında adım atıyor" dedi.

Savaş yasalarının Suriye'de kimyasal silahlarının kullanımını yasakladığını belirten Bolopion, yasaklanan silahların "kasten ve defalarca" kullanılmasının "savaş suçu" olduğunu bildirdi.

BMGK'nın Suriye'deki şiddetin sona erdirilmesi konusunda adım atmada başarısız olurken, "rejimin bir yıldan fazla bir süredir toksit kimyasallar içeren varil bombaları" kullandığını hatırlatan Bolopion, şöyle devam etti:

"Şayet BMGK üyeleri bu saldırılarla ilgili hala kimi suçlayacakları konusunda bir şüphe içindeyseler, bu saldırılarla ilgili sorumluluğun belirlenmesi için derhal bir mekanizma kurmaları gerekiyor ve böylece saldırılardan hesap sorulmasını tartışmaya başlayabilecekler."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

El. Huseyni

Iste amaclari. bu,bu olayide buyuk bir ihtimalle PKK yapti,nerede bir sakali varsa isid,iste alcaklik,dinsizlik buna derler.kendi amaclarina ulasmak icin,gayri mesru yollari mesrulastirarak,hincini muslumanlardan cikarmak.sizn sonunuz gelecek bi iznillah.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş