DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Esed'den Türkiye'ye suçlama

Suriye rejimi Başkanı Beşar Esed, Hizbullah'a ait Lübnan TV kanalı Al Manar'a açıklamalarda bulundu...

7 Yıl Önce
2015-08-26 03:38:21

Hizbullah'a ait Lübnan TV kanalı Al Manar'a konuşan Suriye rejimi Başkanı Beşar Esed, Türkiye'ye yönelik ağır suçlamalarda bulundu. Esed, güvenli bölge planıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu kastederek, "Efendileri bunu yapmalarını söylemezse bu yolda ilerleyemezler" dedi.

BBC Türkçe'de yer alan bilgiye göre; Esed röportajda, daha önceki açıklamalarındaki gibi "Türkiye'yi 'terörist' gruplara destek vermekle" suçladı.

Röportajı yapan muhabirin güvenli bölge planıyla ilgili sorusu üzerinde Esed, planın "Erdoğan ve Davutoğlu'nun, Suriye'deki önceki hayallerinin çöküşü ardından son hayalleri olduğunu" söyledi.

Esed, planla ilgili olarak ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu kastederek, "Efendileri bunu yapmalarını söylemezse bu yolda ilerleyemezler" dedi.

"RUSYA VE İRAN'IN TAM DESTEĞİ SÜRÜYOR"

İran'ın Batı ile nükleer krizinde anlaşmaya varması ardından İran ve Rusya'nın Suriye'ye desteğinin azalmaya başladığı yönünde iddialar dile getiriliyor.

Esed bu iddialarla ilgili soru üzerine "Rusya ve İran'ın dostlarını terk etmediğini, kendilerine desteğin tam olarak sürdüğünü" söyledi.

Esed, Hizbullah militanlarının Suriye'deki çatışmalarının dahlinin "meşru" olduğunu da belirtti:

"Hizbullah ve rejim karşıtı yabancı savaşçılar arasındaki fark meşruiyettir. Hizbullah'ı Suriye'ye kim davet etti? Hizbullah, Suriye devletiyle bir anlaşma ardından geldi ve Suriye devleti de meşru bir devlettir. Oysaki diğer terörist güçler Suriye halkını öldürmeye geldiler."

IŞİD KARŞITI BİR KOALİSYONDA YER ALMAYA DAİR OLUMSUZ SİNYALLER

Esed BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'yı da eleştirdi ve Mistura'yı "taraflı açıklamalar yapmakla" suçladı.

IŞİD'e karşı uluslararası bir koalisyon içinde yer alıp almayacaklarına dair bir soruya ise Esed, "Suriye yönetiminin böyle bir ittifakı reddetmeyeceğini ama terörizme destek veren ülkelerin terörizmle mücadelesinin anlamsız olacağını" söyleyerek cevap verdi.

Suriye'de iç savaşa evirilen gerilim, güvenlik güçlerinin 2011 Mart ayındaki bir hükümet karşıtı gösteriye müdahalesiyle başlamıştı.

İç savaşta bugüne dek 240 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (1)

halodayı

Yanlış dış politikalarımızdan biride suriye, geçmişte terör unsurlarını bünyesinde barındıran, açıktan destek olan bu ülke ile dost olmaya çalıştık, Türkiyede Esed destekçileri terör destekçilerinin Esede minnet duygusundandır.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş