DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Esed, DAEŞ'in ilerlemesine destek veriyor

Esed, DAEŞ'in ilerlemesine destek veriyor

7 Yıl Önce
2015-06-03 17:31:54
Suriye ordusunun terör örgütü DAEŞ güçlerinin Halep'in kuzeyinde muhaliflerin kontrolünde olan bölgelerde ilerlemesi için hava desteği verdiği bildirildi.

Şam Cephesinin basın sorumlularından Ahmed Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esed rejimi Halep'in kuzeyinde DAEŞ'in muhaliflerin kontrolünde olan bölgelerde ilerlemesi için hava desteğini verdiğini belirterek "Hem rejim güçleri, hem de DAEŞ ikisi bir olup muhaliflerin olduğu bölgelere saldırıyor" dedi.

Orduya ait savaş uçakları ve helikopterlerin Halep'in kuzeyindeki yönetim karşıtlarının kontrolünde bulunan bölgelere yoğun bir şekilde saldırdığına değinen Muhammed, "Savaş uçakları kentin kuzeyindeki Tel Rıfat beldesinde yerleşim yerine saldırmasında 20 sivil yaşamını yitirdi. Onlarca sivilde yaralandı. Halep'in kuzeyine hem rejim güçleri saldırıyor hemde DAEŞ" ifadelerini kullandı.

- DAEŞ Halep'e doğru ilerlemek istiyor

Birleşik muhalif grupların Halep'in kuzeyindeki Soran, Umm'ul Kura köyü çevresinde DAEŞ'le çatıştığını dile getiren Muhammed şunları kaydetti: "DAEŞ kuzeyde stratejik öneme sahip Mari ilçesinin denetimini sağlayarak Halep'e doğru ilerlemek istiyor. DAEŞ'in ele geçirmek istediği Mari'yi orduya ait savaş uçakları yoğun bir şekilde ilçeyi bombaladı. Rejim DAEŞ'in bölgede ilerlemesi için havadan destek veriyor. Halep'in kuzeydeki son olaylarla DAEŞ ile rejimin işbirliğinin büyük kanıtıdır"

DAEŞ'in Mari'e top ve havan toplarıyla saldırdığına dikkat çeken Muhammed, "Sabahtan bu yana savaş uçakları Halep'in kuzeyindeki Handarat bölgesi, Rityan, Hardeteyn beldesi ile Tel Karak ve İhsan köyüne varil bombasıyla saldırdı. Rejim kuzeyde terör örgütünün ilerlemesi için elinden ne gelirse onu yapacaktır." sözlerine yer verdi.

- Esed, Halep'te katliama imza attı

Orduya ait bir helikopterin Halep'in eski mahallesinde Cub Kube bölgesindeki pazar yerine saldırdığını ifade eden Muhammed, "Rejimin Cub Kube'de pazar yerine saldırmasında aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı 14 kişi öldü. Esed, Halep'te pazar yerine saldırarak büyük bir katliama imza attı. Savaş uçakları her gün kentte sivillerin yoğun olduğu bölgeleri varil bombasıyla saldırıyor ve tüm dünyada bunu izliyor. Biri kentin kuzeyinde diğeri de kentte halkımızı öldürüyor. DAEŞ ve rejim her konuda birbirine yardım ediyor" diye konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ahmed nureddin

22 tane Arap devleti, 10 tane de türk devleti var. Bunlar iyi ama bir tane kürt devleti neden olmasin.kürt devletine karşi cikmak boluculugun ta kendisidir.

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş