DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Esed: Amerikalılar da Türkler gibi işgalci

Beşar Esed, ABD'nin Menbiç'e gönderdiği askerler için kendisinden izin alınmadığını söyledi.

5 Yıl Önce
2017-03-11 16:12:01

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Çin'in Phoenix TV kanalına konuşan Beşar Esad, kendisinin ve Şam yönetiminin en iyi anlaştığı "unsur" olan Ruslarla yan dana devriye gezlemelerine rağmen ABD askerlerinin izinsiz geldiği iddia etti ve "Amerikalılar da Türkler gibi işgalci" dedi.

ABD askerlerinin Menbiç'te Rus askerleriyle yan yana devriye gezdiği biliniyor. (TIKLAYINIZ)

İşte Esed'in röportajın ilgili bölümleri:

ABD ASKERLERİ

Suriye'nin daveti veya izni olmadan Suriye'ye giren her yabancı asker —ister Amerikan, ister Türk olsun- işgalcidir. ABD askeri varlığının mevcut duruma yardımcı olacağını da düşünmüyorum.

(Şam'ın Menbiç'in kapılarını 'ABD'ye açıp açmadığı sorusu üzerine) Hayır. Yabancı askerler ne yapacak ki? IŞİD'le mi savaşacaklar? Amerikalılar girdikleri hemen hemen her savaşı kaybetti. Irak'ta kaybettiler, sonunda çekilmek zorunda kaldılar. Somali'de de yenildiler. Vietnam ve Afganistan'ı saymıyorum bile. Sorun yaratmak ve yıkmakta çok iyiler ama iş çözüm bulmaya gelince o kadar da iyi olamıyorlar.

TRUMP İLE İLİŞKİLER

(ABD Başkanı Donald Trump yönetimiyle ilgili) Kağıt üzerinde, evet, Trump'la işbirliği olanağımız var. Ama pratikte hayır, yok. Çünkü Suriye ve ABD arasında resmi bir ilişki yok. IŞİD'e düzenledikleri operasyonlar bile, ki bunların sayısını sınırlı- Suriye ordusu ve hükümeti ile işbirliği olmadan yapıldı. Dolayısıyla kağıt üzerinde ortak hedeflerimiz var ama pratikte yok.

CENEVRE

İsviçre'nin Cenevre kentindeki görüşmelerden sonuç çıkmasını beklemiyorduk ama uzlaşı yolunda atılmış olumlu bir adım oldu.

Suriye'de IŞİD'e karşı etkili mücadele veren tek ciddi güç Rusya.

Suriye'nin gelecekteki siyasi sistemi Suriyelilere bağlı.

RAKKA

Suriye ordusunun bir sonraki önceliği Rakka'nın özgürleştirilmesi. Rakka'ya çok yaklaştık. Askerlerimiz dün 4 yıl sonra ilk kez Fırat Nehri'ne ulaştı. Rakka, IŞİD'in kalesi. Dolayısıyla bizim de önceliğimiz. Ama bu, diğer kentlerin öncelikli olmadığı anlamına gelmiyor.

Hep, bu yılın çatışmaların son yılı olmasını umduk. Ama sonuçta bu bir savaş ve neler olacağını tahmin edemezsiniz.

BEYAZ KASKLARA VERİLEN OSCAR

Nusra'yı ilk Oscar'ı için tebrik etmeliyiz! Batı'nın El Kaide'ye Oscar verdiği benzersiz bir tören. İnanılr gibi değil. Bu durum, Oscar'ın, Nobel'in politize edilmil ödüller olduğunu kanıtı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş